Dziś o godzinie 10:00 w auli A.1.08 na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS (ul. Głęboka 45, Lublin)  – Instytut Stosunków Międzynarodowych UMCS zaprasza swoich studentów, doktorantów i pracowników oraz przedstawicieli społeczności lokalnej Lublina na kolejne spotkanie z cyklu Rozmowy dyplomatyczne (Diplomatic Talks). Tym razem naszym gościem będzie Rauf Alp Denktaş – Ambasador Turcji w Polsce, który wygłosi wykład pt. Republic of Türkiye: the first 100 years.

Rauf Alp Denktaş w 2001 r. rozpoczął karierę dyplomatyczną w departamencie spraw NATO i Unii Zachodnioeuropejskiej. W 2003 r. pracował w Ambasadzie Turcji w Bukareszcie jako trzeci sekretarz, a następnie w Ambasadzie Turcji w Tel Awiwie, gdzie pełnił funkcję drugiego sekretarza. Po powrocie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turcji w 2008 r. był zatrudniony w Biurze ds. Izraela i Palestyny jako pierwszy sekretarz odpowiedzialny za stosunki turecko-izraelskie i turecko–palestyńskie oraz zaangażowanie i wkład Turcji w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. W 2010 r. został oddelegowany do Waszyngtonu jako doradca i rzecznik ambasady. Rok później objął także stanowisko kierownika ds. relacji z Kongresem USA. W 2013 r. został szefem departamentu NATO i bezpieczeństwa euroatlantyckiego w MSZ Turcji. W 2015 r. powołano go do Stałego Przedstawicielstwa Turcji przy ONZ na stanowisko pierwszego doradcy. W 2017 r. został wybrany na wiceprzewodniczącego Komisji ds. Rozbrojenia ONZ. Z kolei w 2018 r. awansował na stanowisko Zastępcy Stałego Przedstawiciela. Od października 2019 r. do września 2023 r. pełnił funkcję Ministra Pełnomocnego – Zastępcy Dyrektora Generalnego ds. Wielostronnych Spraw Gospodarczych w MSZ Turcji. Następnie został mianowany Ambasadorem Turcji w Polsce i objął to stanowisko w październiku 2023 r.

Podczas wizyty na UMCS Ambasadorowi towarzyszyć będą Burak Serdar Acar – zastępca Attaché Ambasady oraz Ozan Mert – Attaché Ambasady ds. Bezpieczeństwa. Spotkanie, które odbędzie się w języku angielskim, poprowadzi prof. dr hab. Marek Pietraś (dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS).

Wydarzenie jest organizowane w ramach cyklu Rozmowy dyplomatyczne, podczas którego Instytut Stosunków Międzynarodowych UMCS zaprasza ambasadorów akredytowanych w Polsce na dyskusje poświęcone współczesnym stosunkom międzynarodowym. Jednym z celów Rozmów Dyplomatycznych jest dostarczanie studentom informacji o zmieniającym się świecie oraz pobudzanie ich do myślenia na temat zachodzących procesów międzynarodowych.

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
19/05/2024
temperature icon 19°C
zachmurzenie duże
Humidity 71 %
Pressure 1014 hPa
Wind 11 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top