Przestrzegamy przed oszustwem „na wygraną w konkursie IKEA”. Przestępcy przejmują konta społecznościowe, pozyskują dane i rozsyłają wiadomości o rzekomej wygranej w konkursie. Wmawiają, że pieniądze można otrzymać za pomowca płatności Blik. Nieświadome oszustwa ofiary generują kody i przekazują je oszustom tracąc pieniądze.

Wczoraj do zamojskiej komendy Policji 52-letnia mieszkanka naszego powiatu zgłosiła oszustwo metodą na wygraną w konkursie.Wyjaśniła, że za pośrednictwem komunikatora otrzymała wiadomość od znajomej. Koleżanka napisała, że bierze udział w „Konkursie IKEA” i brakuje jej 5 głosów do wygranej. W wiadomości była instrukcja dalszego postępowania. Należało przekazywać otrzymywane kody. 52-latka chcąc wesprzeć znajomą wykonywała zalecenia.

Po chwili otrzymała wiadomość, że ona również wygrała 2500 złotych, pieniądze miała otrzymać za pomocą płatności Blik. Kobieta wykonała zalecenie, czynność powtórzyła dwukrotnie generując i przekazując kody na łączną kwotę ponad 700 złotych. Kiedy kolejny raz poproszono ją o kod zorientowała się, że została oszukana i przestała reagować na wiadomości.

Po pewnym czasie zadzwoniła do koleżanki, w rozmowie z nią dowiedziała się, że ktoś włamał się na jej konto na Facebook i do znajomych porozsyłał wiadomości o uczestnictwie w rzekomym „Konkursie IKEA”. Włamanie znajoma 52-latki zgłosiła już policjantom, o oszustwie mundurowych powiadomiła również mieszkanka naszego powiatu.

Nie dajmy się oszukać:

  • nigdy nie należy podawać haseł do swojego konta bankowego lub numerów karty kredytowej,
  • należy stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia sms),
  • zawsze należy potwierdzaj tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory – najlepiej zadzwonić do takiej osoby,
  • zawsze należy też sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie).

Czytajmy dokładnie otrzymywane wiadomości, a w sytuacjach wymagających podania kodów lub danych wrażliwych zawsze telefonicznie skontaktujmy się z proszącym nas o to „znajomym”.
tłumaczy aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Źródło: Komenda Policji w Zamościu/ https://zamosc.policja.gov.pl

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
19/05/2024
temperature icon 18°C
zachmurzenie duże
Humidity 76 %
Pressure 1015 hPa
Wind 13 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top