Podstawy ratownictwa wysokościowego i techniki linowe to temat kolejnego szkolenia żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Państwowej Straży Pożarnej. Terytorialsi stawiają na naukę praktycznych umiejętności przydatnych zarówno podczas sytuacji kryzysowych jak i w czasie konfliktu zbrojnego.

Szkolenie lubelskich terytorialsów odbyło się pod okiem strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2, przy ul. Zemborzyckiej w Lublinie. Żołnierze mieli okazje skorzystać z infrastruktury szkoleniowej strażaków, m.in. wspinalni, czyli strażackiej ściany treningowej. W ramach podstaw ratownictwa wysokościowego terytorialsi uczyli się udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz ewakuacji osób poszkodowanych znajdujących się w miejscach trudno dostępnych, przy użyciu sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego podczas tego typu akcji ratowniczych. Poznawali techniki linowe, w tym ćwiczyli techniki budowy stanowisk zjazdowych, zjazd różnymi sposobami oraz podchodzenie z użyciem przyrządów zaciskowych.

Techniki linowe można wykorzystać do pokonywania przeszkód terenowych, czy też transportu, np. w działaniach nieregularnych. Mogą też okazać się niezbędne wtedy, gdy trzeba asekurować lub ewakuować poszkodowanych z terenów i miejsc trudnodostępnych Tego typu zajęcia są przykładem rozwijania kompetencji tzw. „podwójnego zastosowania”, czyli nauki praktycznych umiejętności przydatnych zarówno w przypadku sytuacji kryzysowych jak i w czasie wojny.Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju jest ona realizowana m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.Chcesz rozwijać swoje zainteresowania związane z wojskiem i brać udział w ciekawych szkoleniach? Chcesz dbać o bezpieczeństwo swojej „małej Ojczyzny” i wspierać lokalną społeczność? Zostań żołnierzem 2 Lubelskiej Brygady OT. Dla zainteresowanych w tym roku odbędą się jeszcze dwa szkolenia podstawowe, w terminach: 17.11-02.12 oraz 16-17.12 (kontynuacja w ramach „Ferii z WOT” w 2024 r.). Wnioski o powołanie należy składać w Wojskowym Centrum Rekrutacji.

 

 

 

Źródło: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Autor:Redakcja
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
19/04/2024
temperature icon 2°C
zachmurzenie umiarkowane
Humidity 88 %
Pressure 1011 hPa
Wind 22 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top