107 ochotników z Lubelszczyzny rozpoczęło właśnie szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Dla większości z nich to pierwsza w życiu przygoda z wojskiem. Podczas 16-dniowego szkolenia poznają podstawy strzelectwa, survivalu, ratownictwa pola walki, łączności i dyscypliny. W dniu święta brygady, tj. 24 maja br. złożą uroczystą przysięgę na Placu Zamkowym w Lublinie.

W czwartek, 9 maja br. bramę koszar na Majdanku w Lublinie przekroczyło 107 ochotników z naszego regionu, którzy chcą zdobyć nowe umiejętności i spróbować swoich sił jako żołnierze terytorialnej służby wojskowej. Większość z nich to osoby aktywne zawodowo, które mimo różnych obowiązków postanowiły wstąpić w szeregi 2 LBOT. – Przeszkolenie wojskowe zawsze się przyda, dlatego jestem tutaj – mówi szer. Michał z powiatu lubelskiego, który prowadzi własną działalność gospodarczą w branży budowlanej. Z kolei szer. Ewelina z Janowa Lubelskiego prowadzi gospodarstwo rolne i dodatkowo uczy się w studium medycznym. – Zachęciła mnie bratowa, która już jest w WOT. Mimo wielu obowiązków jakie mam na co dzień jestem pewna, że dam radę to wszystko pogodzić.

Rozpoczęte szkolenie jest trzecim w tym roku zorganizowanym przez 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej. Szkolenie podstawowe trwa 16 dni, a wyrównawcze 8 dni. Rekruci pod okiem starszych stażem i doświadczeniem instruktorów z kompanii szkolnej poznają podstawy rzemiosła wojskowego. Najważniejszym elementem jest przeszkolenie do działań lekkiej piechoty – strzelanie, praca na broni etatowej, podstawy taktyki, nawigacja, łączność, medycyna pola walki. Nie zabraknie również musztry i regulaminów wojskowych. Ochotnicy, którzy ukończą szkolenie z pozytywnym wynikiem złożą uroczystą przysięgę wojskową, która odbędzie się już 24 maja br. na Placu Zamkowym w Lublinie.

Mieszkańcy naszego województwa, którzy są zainteresowani pełnieniem służby w szeregach 2 LBOT mogą zgłaszać się na szkolenia podstawowe i wyrównawcze zaplanowane w okresie wakacji, tj. w termiach: 5-20 lipca, 9-24 sierpnia i 13-28 września (szkolenie podstawowe) oraz 5-12 lipca i 13-20 września (szkolenie wyrównawcze). Wymagania formalne to: ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo, niekaralność, pozytywny wynika badań lekarskich. Wniosek o przyjęcie do służby można składać w Wojskowym Centrum Rekrutacji zgodnie z miejscem zamieszkania. Można także skorzystać ze wsparcia żołnierzy – rekruterów ze swojego powiatu – kontakty dostępne są w wyszukiwarce https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

 

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
19/05/2024
temperature icon 20°C
zachmurzenie duże
Humidity 42 %
Pressure 1003 hPa
Wind 11 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top