27 września Wojska Obrony Terytorialnej obchodzą swoje święto. Z tej okazji we wszystkich pododdziałach 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu odbyły się uroczyste zbiórki i apele.

27 września obchodzimy 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ta data ma szczególne znaczenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej, z uwagi na charakter formacji i dziedziczenie tradycji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 14 sierpnia 2018 roku, dzień 27 września został ustanowiony świętem Terytorialsów.

„Dla żołnierzy najmłodszego rodzaju sił zbrojnych to ogromny zaszczyt móc obchodzić swoje święto w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, ale to również wielkie zobowiązanie. Moi żołnierze pamiętają o tym codziennie realizując zadania na granicy, czy niosąc pomoc mieszkańcom poszkodowanym podczas klęsk żywiołowych. Oprócz świętowania, ten dzień jest również dobrą okazją, aby podsumować to co już zostało zrobione, to czas na refleksję, planowanie przyszłości i stawianie sobie nowych, ambitnych celów”powiedział płk Zbigniew Krzyszczuk, dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT.

2 Lubelska Brygada OT jest jedną z trzech pierwszych brygad WOT – powstała w I etapie formowania WOT. Plany utworzenia 2 LBOT powstały już na przełomie lat 2016 i 2017. 21 maja 2017 r. na Placu Zamkowym w Lublinie, pierwsi ochotnicy z województwa lubelskiego złożyli przysięgę i rozpoczęli służbę w 2 LBOT. Obecnie brygada liczy ponad 3100 żołnierzy. Średnia wieku lubelskich terytorialsów to 33 lata, ponad 20% stanowią kobiety.

WOT to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP, który swoją siłę buduje w oparciu o żołnierzy – ochotników. W ciągu 6 lat Terytorialsi nie raz udowodnili, że działają zgodnie ze swoją misją, którą jest – obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Pozostając „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” – brali udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i katastrof, prowadzili działania ratownicze w walce z pandemią, wspierali funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej oraz nieśli pomoc sąsiadom z Ukrainy. Terytorialsi są gotowi do działania zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Pozostają w pełnej gotowości również do tego by ramię w ramię współdziałać z żołnierzami wojsk operacyjnych i wspólnie zapewniać bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie. Od początku istnienia WOT powstało 18 Brygad Obrony Terytorialnej, Centrum Szkolenia WOT i Batalion Dowodzenia WOT. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie – Agrykola. Dziś WOT liczy ponad 37 tysięcy ochotników.

W tym roku oficjalne obchody święta WOT odbędą się 30 września w Rzeszowie, na Alei Cieplińskiego. Podczas uroczystego apelu, wojskową asystę honorową wystawi 3 Podkarpacka Brygada OT, a pozostałe brygady OT, w tym również 2 Lubelska Brygada OT, wystąpią z pododdziałami honorowymi i pocztami sztandarowymi. Uroczyste obchody zakończą się defiladą, która przejdzie ulicami Rzeszowa. Będzie to doskonała okazja, aby zobaczyć sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy WOT oraz najnowsze okazy techniki Sił Zbrojnych RP. Po uroczystym apelu w Ogrodach Bernardyńskich odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego i innych rodzajów służb oraz piknik wojskowy, w którym weźmie udział WOT, 21 BSP, CWCR, Straż Graniczna, Służba Więzienna, Policja, Straż Pożarna, IPN oraz Lasy Państwowe.

Źródło: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Autor:Redakcja
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
19/04/2024
temperature icon 3°C
zachmurzenie duże
Humidity 84 %
Pressure 1010 hPa
Wind 23 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top