Budowa i remont dróg lokalnych, inwestycje wodno-kanalizacyjne czy rozbudowa szkół i przedszkoli. To tylko przykładowe działania, na które samorządy z czterech województw mogą otrzymać dofinansowanie. Ich źródłem będzie „Rządowy program rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030”. Trwają konsultacje programu

W ciągu kilku najbliższych tygodni rząd powinien przyjąć program. Na jego realizację w tym roku będziemy mieć do dyspozycji pierwsze 100 mln złotych – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas podczas konferencji w Lublinie.

I dodał:

Będzie to realna pomoc na terenach przygranicznych, które zostały bardzo mocno dotknięte obecną sytuacją. Chodzi nie tylko o województwa, które mają wojenną granicę z Ukrainą, ale także o regiony warmińsko-mazurski i podlaski, które mają granicę w postaci Żelaznej Kurtyny.

Jakie inwestycje?

W programie wyznaczyliśmy cztery podstawowe działania do objęcia wsparciem. Są to:

  1. poprawa transportowej infrastruktury drogowej oraz bezpieczeństwa drogowego;
  2. rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury dla ochrony środowiska naturalnego;
  3. stworzenie warunków do rozwoju zrównoważonej turystyki;
  4. poprawa stanu infrastruktury edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej.

Kto otrzyma wsparcie?

W wyniku konsultacji programu z samorządowcami, zwiększył się jego obszar wsparcia. Program obejmie swoim zasięgiem 25 powiatów z czterech województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego oraz warmińsko­-mazurskiego. Łącznie to 184 gminy oraz cztery miasta na prawach powiatu – Suwałki, Przemyśl, Biała Podlaska i Chełm.

Jakiej wysokości wsparcie?

Źródłem finansowania realizacji programu będą pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 500 mln złotych, z czego każde z województw otrzyma po 125 mln złotych.

Maksymalna kwota dofinansowania w ramach jednego wniosku wynosi 2 mln złotych. Jeden samorząd może otrzymać dotacje na realizację maksymalnie dwóch zadań inwestycyjnych.

 

 

Źródło: Departament Komunikacji i Promocji Funduszy Europejskich

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
15/04/2024
temperature icon 8°C
zachmurzenie duże
Humidity 80 %
Pressure 995 hPa
Wind 6 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top