Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Pracownia Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu serdecznie zapraszają na spotkanie z doktorem honoris causa UMCS, prof. Krzysztofem Pomianem, poświęcone jego książce pt. „Dziedzictwo europejskie i przyszłość Europy” wydanej w serii „Wybitni twórcy / ważne teksty” nakładem Wydawnictwa UMCS.

Wydarzenie, które jest wpisane w program główny obchodów 80-lecia UMCS, i rozpocznie się 25 kwietnia 2024 roku o godz. 17.00 w Auli 1.16 na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS (u. Głęboka 45, Lublin).

Rozmowę o książce z udziałem autora oraz prof. Jana Pomorskiego, prof. Roberta Traby i red. Piotra Kłoczowskiego poprowadzi prof. Iwona Hofman – dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach oraz kierownik Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Archiwum i Muzeum UMCS pt. „Twarze Uniwersytetu – doktorzy honoris causa UMCS”. Na dwudziestu czterech planszach zostaną przedstawione fotorelacje z uroczystości przyznawania tytułów DHC na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz wybrane dyplomy i wydawnictwa związane z osobami, które otrzymały te godności.

Esej prof. Krzysztofa Pomiana pt. „Dziedzictwo europejskie i przyszłość Europy” został wydany przez Wydawnictwo UMCS w serii „Wybitni twórcy / ważne teksty” Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu. Autor rozważa w nim różne możliwości definiowana dziedzictwa kulturowego, w tym m.in. jako podstawy integracji Europy. Profesor analizuje historię jednoczenia Europy, wskazując na zagrożenia wynikające z odrzucenia zasady międzypaństwowej formy Unii Europejskiej. Apeluje także o zachowanie patriotyzmu europejskiego opartego na solidnej więzi emocjonalnej z Europą jako wspólnym dziedzictwem.

 

Źródło: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie/www.umcs.pl

 

 

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
19/05/2024
temperature icon 18°C
zachmurzenie duże
Humidity 76 %
Pressure 1015 hPa
Wind 13 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top