W piątek, 1 marca, plac Litewski wypełnił się ludźmi chcącymi oddać hołd bohaterom antykomunistycznego oporu. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 18:00 przy gmachu głównym Poczty Polskiej, a trasa poprowadziła przez symboliczne ulice naszego miasta.

Uczestnicy, zarówno młodzi, jak i starsi, niosący flagi narodowe oraz portrety Żołnierzy Wyklętych, wyrazili jedność w hołdzie dla tych, którzy po II wojnie światowej stanęli w obronie niepodległości Polski. Podczas marszu przewijali się hasła nawołujące do pamięci o bohaterach, ich poświęceniu i odwadze w obliczu sowieckiej agresji.

Marsz przeszedł Krakowskim Przedmieściem i Grodzką. Pod Pomnikiem Zaporczyków złożono kwiaty i znicze. Następnie odśpiewano hymn państwowy, a głos zabrali przedstawiciele środowisk narodowych i patriotycznych.

Wydarzenie zorganizowane przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, stowarzyszenia historyczne oraz instytucje kulturalne, cieszyło się także wsparciem władz miasta. W trakcie przemówień podkreślano wagę pamięci historycznej i dziedzictwa bohaterów, którzy oddali życie w walce o suwerenność Polski.

 

 

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
14/07/2024
temperature icon 26°C
zachmurzenie małe
Humidity 93 %
Pressure 1013 hPa
Wind 8 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top