26 października 2023 roku przedstawiciele władz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podpisali porozumienie z Sekcją do spraw Prasy i Kultury (PAS) Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce w sprawie powołania do życia American Corner przy naszym Uniwersytecie. Dyrektorem placówki został doktor Andrzej Demczuk, pracownik Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS oraz autor znakomitej książki „Transformational Leadership in the United States of America”.

Nie jest to pierwsze porozumienie tego typu w Lublinie. Wcześniej American Corner funkcjonował od 2013 roku w ramach Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Obecnie American Corner afiliowany jest przy społeczności akademickiej miasta, co nie oznacza zamknięcie na inne grupy społeczne. Pierwsze inicjatywy przeprowadzone w ramach akademickiego American Corner były skierowane również do młodzieży licealnej oraz pozostałych zainteresowanych.

Do zadań Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu – American Corner należy między innymi: organizowanie różnorodnych wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych i biznesowych, jak np. warsztaty, prelekcje, wystawy, koncerty, debaty i konwersacje w języku angielskim; dostarczanie rzetelnych informacji o historii, rządzie, społeczeństwie i wartościach Stanów Zjednoczonych; rozpowszechnianie materiałów o programach i stypendiach oferowanych przez rząd USA; świadczenie usług doradztwa edukacyjnego osobom, które mogą planować kształcenie, pracę i działalność biznesową w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz zapewnienie wolnego dostępu do bogatego księgozbioru oraz baz danych e-Library USA w siedzibie jednostki. Siedzibą American Corner jest Akademickie Centrum Kultury – Chatka Żaka.

Świeżo upieczony Dyrektor już rozpoczął szereg inicjatyw, takich jak warsztaty językowe, wydarzenia kulturalne, koncerty, wizyty akademików i nie tylko i wiele innych. Flagową inicjatywą jest cykl American Corner Lublin Debates, w ramach których studenci i pracownicy naukowi Wydziału dyskutują nad ważnymi tematami związanymi ze społeczeństwem amerykańskim oraz działaniami podejmowanymi przez rząd Stanów Zjednoczonych w świecie. Debata otwierająca, pod tytułem „Does continued US military support to the Ukraine do more good than harm to the United States?”, już się odbyła. Co ciekawe, w jej ramach wykorzystano nowoczesne narzędzia badania opinii publicznej przed i po debacie oceniając wpływ dyskutantów na przekonanie widowni. Kolejne tego typu wydarzenia już są planowane.

Lubelski American Corner jest częścią większej sieci American Spaces (zróżnicowanych przestrzeni dla kultury amerykańskiej: Centers, Corner oraz Spaces) liczącej ponad 650 elementów, funkcjonujących w 150 państwach. W Polsce jest to Center w Krakowie, oraz Cornery w Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Radomiu, Wrocławiu oraz u nas, w Lublinie.

 

Autor:dr Adrian Szumowski
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
20/04/2024
temperature icon 12°C
zachmurzenie duże
Humidity 71 %
Pressure 999 hPa
Wind 6 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top