W krynickim GOK wystartowały warsztaty z rękodzieła i zielarstwa. Prowadzi je znana lokalna artystka Mariola Głuszko zaś warsztaty z zielarstwa prowadzi Ewa Garniec-Zaziółek. Wójt Gminy zorganizował je dla seniorów, którym w ubiegłym roku skończył się projekt finansowany z funduszy unijnych.
Po zrealizowanym projekcie „Klub Seniora” w Gminie Krynice wśród seniorów pojawiło się pytanie – co dalej z naszym klubem? Podobne zmartwienia spędzają sen z powiek seniorom w wielu gminach województwa lubelskiego, którym wraz z końcem roku ustały liczne zajęcia i wyjazdy finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wójtowie zastawiają się skąd pozyskać środki na kontynuację potrzebnych zajęć, a w Krynicach już one ruszyły.
Klub seniora pozwolił na reintegracje społeczną naszej starszej młodzieży. Nie siedzą w swoich samotniach, przed telewizorami. To jest najważniejsze – mówi wójt Gminy Krynice Jacek Wiśniewski.
Zorganizował on we współpracy z Fundacją Rozwoju Gospodarki i Innowacji im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lublinie i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Krynicach darmowe warsztaty z rękodzieła oraz z zielarstwa.
Rękodzieło to działalność polegająca na wykonywaniu różnorodnych przedmiotów lub dzieł sztuki przy użyciu rąk i umiejętności manualnych natomiast zielarstwo to praktyka związana z wykorzystywaniem roślin leczniczych do celów zdrowotnych. Obejmuje pozyskiwanie, przygotowywanie i stosowanie ziół w celu poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości.
Dla seniorów tego rodzaju aktywności mogą stanowić nie tylko sposób na rozwijanie kreatywności, ale także okazję do nauki nowych umiejętności. Warsztaty z rękodzieła pozwalają na tworzenie unikatowych przedmiotów i wyrażanie siebie poprzez sztukę manualną. Z kolei zielarstwo może zaoferować seniorom możliwość poznania właściwości leczniczych roślin oraz nauki praktycznych metod dbania o zdrowie w sposób naturalny.
Dodatkowo, tego rodzaju zajęcia często sprzyjają budowaniu społeczności, integrowaniu się z innymi uczestnikami warsztatów, co jest istotne dla zdrowego życia społecznego seniorów. Ważne jest jednak dostosowanie formy warsztatów do indywidualnych zainteresowań i potrzeb seniorów, aby uczestnictwo w nich było satysfakcjonujące i dostosowane do ich zdolności.
Poniżej przedstawiamy Państwu galerię z pierwszego dnia warsztatów, prosimy o zwrócenie uwagi na wykonane prace oraz uśmiechy seniorów.