W kalendarzu chrześcijańskim Tłusty czwartek, znany także jako zapusty, mięsopust, karnawał, to ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą). Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Wedle tradycji w Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.
Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca, a następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu. Podczas tego okresu chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), przygotowując się do Świąt Wielkanocy, powinni zachowywać post, czyli wstrzemięźliwość od przyjmowania niektórych pokarmów.
Najpopularniejsze potrawy spożywane w tym dniu to pączki i faworki, nazywane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej pączki nadziewane były słoniną, boczkiem i mięsem, a całość obficie zapijano wódką. Staropolskie przysłowie głosi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.