W kalendarzu chrześcijańskim Tłusty czwartek, znany także jako zapusty, mięsopust, karnawał, to ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą). Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Wedle tradycji w Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca, a następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu. Podczas tego okresu chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), przygotowując się do Świąt Wielkanocy, powinni zachowywać post, czyli wstrzemięźliwość od przyjmowania niektórych pokarmów.

Najpopularniejsze potrawy spożywane w tym dniu to pączki i faworki, nazywane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej pączki nadziewane były słoniną, boczkiem i mięsem, a całość obficie zapijano wódką. Staropolskie przysłowie głosi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Autor:Redakcja
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
22/06/2024
temperature icon 31°C
zachmurzenie małe
Humidity 59 %
Pressure 999 hPa
Wind 21 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top