Zaobserwuj nasz profil:

Lubelscy strażacy działają w Hiszpanii. GFFF Lublin wspiera hiszpańskie służby

25 sierpnia, 2026
Lubelscy strażacy działają w Hiszpanii. GFFF Lublin wspiera hiszpańskie służby
źródło: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie

12 strażaków z województwa lubelskiego, wchodzących w skład modułu GFFF Lublin, bierze udział w działaniach w Hiszpanii. Polska grupa wspiera tamtejsze służby w związku z zagrożeniem wielkopowierzchniowymi pożarami lasów.

 

Strażacy z Lubelszczyzny w Hiszpanii

Do Hiszpanii skierowano 12 strażaków z województwa lubelskiego. Razem z 12 strażakami z województwa podlaskiego tworzą oni trzecią zmianę polskiego modułu GFFF Poland. Lubelska grupa rozpoczęła wyjazd 20 sierpnia 2026 roku. Misja odbywa się w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Moduł GFFF jest wyspecjalizowany w prowadzeniu działań związanych z gaszeniem pożarów lasów z ziemi, szczególnie w trudnym i trudno dostępnym terenie. Polska grupa posiada certyfikat włączenia do Europejskiej Puli Ochrony Ludności.

Wspólna praca z hiszpańskimi służbami

Podczas służby w Hiszpanii polscy strażacy nie tylko wykonują swoje zadania, ale również współpracują z miejscowymi służbami i wymieniają się doświadczeniami.

Zgodnie z najnowszą relacją Państwowej Straży Pożarnej zespół Alpha, działający w rejonie bazy w Navahermosa, doskonalił zasady autoasekuracji na wypadek zagrożenia zbliżającym się frontem pożaru. Strażacy ćwiczyli także budowę progresywnej linii gaśniczej oraz linii „hotline” z wykorzystaniem narzędzi ręcznych.

Z kolei zespół Bravo, operujący z bazy w Albendea, pracował z armaturą wodną. Ćwiczono m.in. podawanie wody na duże wysokości z wykorzystaniem punktu przepompowywania. Strażacy uczestniczyli również w warsztatach dotyczących analizy pożaru, podczas których wykorzystano tzw. „sandbox”.

Wymagający, górzysty teren

Oba zespoły realizowały zadania w górzystym terenie charakteryzującym się znacznymi różnicami wysokości. Dla strażaków jest to okazja do poznania specyfiki działań w innych warunkach oraz do wymiany doświadczeń z hiszpańskimi służbami.

Tego rodzaju działania wymagają odpowiedniego przygotowania. Przed wyjazdem lubelscy strażacy przeszli m.in. ocenę stanu zdrowia, rozmowę z psychologiem oraz sprawdzenie wyposażenia osobistego, środków ochrony indywidualnej, dokumentacji i środków łączności.

Polska pomoc w ramach europejskiego mechanizmu

Sierpniowe działania są elementem wcześniej zaplanowanego rozmieszczenia polskiego modułu GFFF w Hiszpanii. Od 1 do 30 sierpnia w Hiszpanii służbę pełni łącznie 105 strażaków PSP, którzy działają w trzech 35-osobowych zmianach.

Dla modułu GFFF Lublin udział w tej misji oznacza nie tylko wsparcie hiszpańskich służb, ale również zdobywanie doświadczenia w działaniach przeciwko pożarom lasów poza Polską.

Portal wlubelskim.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone @ wlubelskim.pl | wLubelskim.pl

Kontakt:

redakcja@wlubelskim.pl    Tel: 537 760 276
reklama@wlubelskim.pl  

 Tel:  667 796 420 , 531 837 899 ;

Polityka Prywatności

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com