
Różanka zaprasza na piąty „Wieczór u Zamoyskich”
Historia, koncert VOX i potańcówka nad Bugiem.
Inscenizacja przypominająca dawnych właścicieli miejscowości, koncert zespołu VOX, lokalne tańce, regionalna kuchnia i zabawa do późnego wieczora – tak zapowiada się jubileuszowa, piąta edycja „Wieczoru u Zamoyskich”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 25 lipca, o godz. 19.00 przy zabytkowej Organistówce w Różance, położonej nad Bugiem w gminie Włodawa.
Impreza łączy plenerową zabawę z przypominaniem historii jednej z najbardziej interesujących miejscowości powiatu włodawskiego. Różanka przez ponad stulecie była związana z włodawską linią Zamoyskich, a pozostałości dawnego zespołu pałacowo-parkowego do dziś przypominają o czasach, gdy miejscowość była ważnym ośrodkiem rozległych dóbr nadbużańskich.
Historia opowiedziana ze sceny
Spotkanie rozpocznie występ Zespołu Tańca „Włodawianie”. Następnie publiczność obejrzy inscenizację zatytułowaną „Rozmowy z Elfrydą Zamoyską”, przybliżającą postać dawnej mieszkanki Różanki i historię rodziny, która przez kolejne pokolenia wpływała na rozwój miejscowości.
Elfryda z Tyzenhauzów Zamoyska żyła w latach 1825–1873. W 1843 roku poślubiła Augusta Zamoyskiego, właściciela dóbr obejmujących m.in. Włodawę, Różankę, Jabłoń i Iwie. Małżonkowie angażowali się w działalność charytatywną, oświatową i kulturalną, a ich aktywność wykraczała poza zwykłe zarządzanie rodzinnym majątkiem.
Elfryda Zamoyska została pochowana w podziemiach kościoła św. Ludwika we Włodawie. Jej postać jest więc związana zarówno z historią Różanki, jak i samej Włodawy.
„Wieczór u Zamoyskich” powstał z potrzeby opowiadania o historii Różanki w sposób dostępny dla różnych pokoleń. Podczas piątej edycji połączymy inscenizację historyczną, występy lokalnych artystów i koncerty. Zależy nam, aby Organistówka była miejscem, w którym można poznać przeszłość miejscowości, a jednocześnie wspólnie spędzić letni wieczór. Zapraszamy całe rodziny – mówi Anna Czajka, zastępca wójta gminy Włodawa.
Od dawnej rezydencji do lokalnego miejsca pamięci
Zamoyscy przejęli dobra w Różance pod koniec XVIII wieku i pozostali z nimi związani do zakończenia II wojny światowej. Znajdowała się tutaj ich rezydencja otoczona rozległym parkiem oraz zabudowaniami gospodarczymi.
Sam pałac nie przetrwał do naszych czasów – został zniszczony podczas I wojny światowej. Zachowane elementy dawnego założenia oraz park nadal jednak tworzą krajobraz miejscowości i przypominają o jej dawnej randze.
Ważnym punktem współczesnej Różanki jest Dom Historii i Tradycji Ludowej „Organistówka”, urządzony w zabytkowym drewnianym budynku nieopodal kościoła. Obiekt służy dziś jako miejsce spotkań, prezentacji lokalnego dziedzictwa i wydarzeń nawiązujących do historii wsi.
To właśnie przy Organistówce odbędzie się tegoroczny „Wieczór u Zamoyskich”. Poprzednie edycje również łączyły stroje i tańce historyczne z muzyką oraz wspólną zabawą, dzięki czemu wydarzenie stało się stałym punktem letniego kalendarza gminy Włodawa.
VOX wystąpi w Różance
Główną atrakcją muzyczną wieczoru będzie koncert zespołu VOX, jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich formacji wokalnych. Po jego zakończeniu rozpocznie się potańcówka z zespołem Druga Szansa.
Program został ułożony tak, aby wydarzenie zainteresowało zarówno osoby chcące lepiej poznać historię pogranicza, jak i uczestników szukających koncertu oraz letniej zabawy w plenerze.
Regionalne potrawy i jubileuszowy tort
O kulinarną część wydarzenia zadba Koło Gospodyń Wiejskich w Różance. Uczestnicy będą mogli spróbować regionalnych potraw, grochówki po myśliwsku, słodkości i domowych wypieków. Przygotowane zostaną również lemoniady, kawa i herbata.
Ponieważ tegoroczna edycja jest piątą odsłoną wydarzenia, organizatorzy zapowiadają także jubileuszowy tort.
„Wieczór u Zamoyskich” ma pokazać Różankę nie tylko jako miejscowość z interesującą przeszłością, ale również jako miejsce, w którym historia może stać się częścią współczesnego życia mieszkańców. Zamiast tradycyjnego wykładu będą inscenizacja, taniec, muzyka, lokalna kuchnia i możliwość wspólnego spędzenia czasu w otoczeniu dawnego parku.
Wydarzenie rozpocznie się 25 lipca o godz. 19.00 przy Organistówce, ul. Parkowa 39 w Różance. Udział daje także okazję do poznania miejscowości położonej nad samym Bugiem, której krajobraz łączy historię ziemiańską, dziedzictwo lokalne i walory nadbużańskiej przyrody
Autor: Piotr Lisowski

Grafika: Gmina Włodawa
Wszelkie prawa zastrzeżone @ wlubelskim.pl | wLubelskim.pl
Kontakt:
redakcja@wlubelskim.pl Tel: 537 760 276
reklama@wlubelskim.pl
Tel: 667 796 420 , 531 837 899 ;
Polityka Prywatności