Zaobserwuj nasz profil:

CHEŁM: Piknik Naukowy już w ten weekend

4 września, 2025
CHEŁM: Piknik Naukowy już w ten weekend
Stowarzyszenie Granica Bezpieczny Wschód/facebook

„Z nauką za pan brat”, to tegoroczny temat Naukowego Pikniku Rodzinnego. W tą niedzielę, impreza po raz pierwszy zostanie zorganizowane w Chełmie. W czasie wydarzenia zostanie zrealizowanych szereg inicjatyw popularyzujących naukę wśród dzieci i młodzieży.

Nauka i zabawa bez granic to właśnie jest Naukowy Piknik Rodzinny. Od uczestników nie są pobierane, żadne opłaty – ani od dużych ani od małych. Impreza otworzy dla odwiedzających swoje podwoje po raz pierwszy w Chełmie (7.09). W tym roku hasłem przewodnim pikniku jest stwierdzenie „Z nauką za pan brat”. 

Jest to wyjątkowe spotkanie, które połączyło praktyczne i nawet zaawansowane doświadczenia naukowe z radosną, rodzinną atmosferą. Tegoroczna edycja będzie zdecydowanie bardziej widowiskowo niż poprzednie. Należy szczególnie podkreślić, że aż z Warszawy, z Centrum Nauki Kopernik przyjedzie Planetobus, pozwalający wszystkim zainteresowanym bliżej zapoznać się z astronomicznymi ciekawostkami. Organizatorzy zapowiadają olbrzymią ilość atrakcji, warsztatów i pokazów, które pozwolą odkrywać świat nauki w praktyce.

Nauka w wydaniu, które zaskakuje i sprawia dziecięcą radość zarówno dorosłym jak i dzieciom. Na uczestników czekają stoiska najlepszych uczelni i instytucji – Politechniki Lubelskiej, Państwowej Akademii Nauki Stosowanej w Chełmie, oraz Centrum Nauki Kopernik. Na licznych stoiskach nieletni zainteresowani będą mogli uczestniczyć w znanych i mniej znanych eksperymentach, nie jako widzowie, ale jako eksperymentatorzy, testować nowoczesne rozwiązania i rozmawiać z naukowcami oraz pasjonatami.Dla najmłodszych wszystkie atrakcje dostępne będą za darmo.

Nie zabraknie także atrakcji dla miłośników technologii i adrenaliny; mniej teorii, a więcej praktyki. W programie będzie można znaleźć pokazy dronów FlyEye, wykorzystywane na frontach wojny ukraińsko-rosyjskiej, symulatory dachowania i zderzeń, a więc co się dzieje z samochodem podczas wypadku, strefę komputerów retro (te z dyskietkami, 5,5 cala a nie tylko 3,5 cala). W programie przewidziano pokazy Straży Pożarnej, Policji i Żandarmerii Wojskowej.

Rodzinna rozrywka i wielkie emocje to jednak nie tylko nauka. To także prawdziwy festiwal dobrej zabawy dla całych rodzin. Na dzieci czekać będzie strefa dmuchańców, a na scenie odbywać się będą gry i zabawy z nagrodami. Jak co roku, atrakcją będzie malowanie wraku samochodu, które zawsze wzbudza ogromne emocje. Dodatkowo, przewidziano liczne konkursy z nagrodami. Będą odbywać się zarówno na scenie, jak i przy poszczególnych stoiskach. Każdy uczestnik, niezależnie od wieku, będzie miał szansę wrócić do domu nie tylko z nową wiedzą, ale i atrakcyjnymi upominkami.

Zaproszeni są wszyscy: mali i duzi, całe rodziny: do Chełma (7.09), start o godzinie 11:00 na terenach PANS w Depułtyczach Królewskich. Serdecznie zapraszamy. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II. Patronat honorowy nad imprezą objął Marcin Kulasek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Krzysztof Komorski, Wojewoda Lubelski, Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin oraz Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm

Adrian Szumowski

Portal wlubelskim.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone @ wlubelskim.pl | wLubelskim.pl

Kontakt:

redakcja@wlubelskim.pl    Tel: 537 760 276
reklama@wlubelskim.pl  

 Tel:  667 796 420 , 531 837 899 ;

Polityka Prywatności

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com