
Tak jak co roku, w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” nieodpłatne dyżury będą pełnić specjaliści:
- Zespołu Interdyscyplinarnego;
- Centrum Interwencji Kryzysowej;
- Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie;
- Komendy Miejskiej Policji w Lublinie;
- Sądu Rejonowego Lublin-Zachód
- Prokuratury Okręgowej oraz Prokurator Rejonowych w Lublinie;
- Okręgowej Rady Adwokackiej;
- Okręgowej Izby Radców Prawnych;
- Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE;
- Caritas Archidiecezji Lubelskiej oraz Ośrodka Leczenia Uzależnień.
W tym roku, dzięki współpracy z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR), zaplanowano udział przedstawiciela tej organizacji podczas spotkania z adwokatem Okręgowej Rady Adwokackiej, dając możliwość skorzystania z tłumaczenia porad na język angielski i ukraiński dla m.in. cudzoziemców, w szczególności dla uchodźców i osób ubiegających się o ochronę międzynarodową. Szczegółowy harmonogram dyżurów eksperckich dostępny jest na stronie internetowej: https://lublin.eu/mieszkancy/skrot-subserwisu-strona-glowna/lublin-wlacza-sie-w-tydzien-pomocy-osobom-pokrzywdzonym-przestepstwem,352,1372,1.html.
W ramach akcji zaplanowano także warsztaty oraz prelekcje poruszające tematykę pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, w tym zagrożonym tym zjawiskiem, doświadczających przemocy oraz świadków przemocy domowej:
- Centrum Interwencji Kryzysowej zaprasza we wtorek (18 lutego) na warsztaty „Pierwsza pomoc PRZEDpsychologiczna, w sytuacji pokrzywdzenia przestępstwem”, które odbędą się o godz. 12:30 w siedzibie CIK przy ul. Probostwo 6A. Spotkanie skierowane jest do specjalistów świadczących pomoc osobom potrzebującym wsparcia, między innymi do pracowników socjalnych, asystentów rodziny czy kuratorów sądowych. Na wydarzenie obowiązują zapisy pod numerami telefonu: 81 466 55 46 i 81 466 55 47 lub osobiście w sekretariacie instytucji.
- W czwartek (20 lutego) odbędzie się warsztat umiejętności „Komunikacja z osobą pokrzywdzoną przestępstwem – ze szczególnym uwzględnieniem wtórnych zranień” dla pracowników podmiotów pomocowych i interwencyjnych z terenu Lublina oraz dla studentów kierunków pomocowych na lubelskich uczelniach. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9:00 w Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie (ul. Probostwo 6A). Zgłoszenia przyjmowane są do 17 lutego na adres e-mail: a.szkutnicka@cik.lublin.eu. W treści wiadomości należy podać imię i nazwisko, reprezentowany podmiot oraz stanowisko lub funkcję, a w przypadku osób studiujących: imię i nazwisko, kierunek studiów oraz nazwę uczelni. O zakwalifikowaniu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.
- Dla samych poszkodowanych przewidziano możliwość uczestnictwa w prelekcji, podczas której omówione zostaną sposoby radzenia sobie w sytuacji, gdy jesteśmy ofiarą przestępstwa oraz jak powinniśmy w takich przypadkach postępować. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek (17 lutego) o godzinie 8:00 w Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie.
- W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE pracownicy Sekcji ds. przeciwdziałania przemocy domowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przeprowadzą warsztaty z zakresu procedury Niebieskie Karty dla uczestniczek grupy wsparcia dla kobiet doznających przemocy. Spotkanie zaplanowano w czwartek (20 lutego) w godzinach 12:00-15:00.
Źródło:
Lublin włącza się w „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, „Miasto Lublin”, 2025, 11 lutego, URL: https://lublin.eu/mieszkancy/skrot-subserwisu-strona-glowna/lublin-wlacza-sie-w-tydzien-pomocy-osobom-pokrzywdzonym-przestepstwem,352,1372,1.html, [dostęp: 12.02.2025].