
Według niepotwierdzonych doniesień prasowych, po ciągnącym się ponad 1 rok konflikcie, Izrael i Hamas, są na progu zawarcia czegoś na kształt trwałego rozejmu. Negocjacje były długie i trudne oraz wymagały zaangażowania szeregu pośredników na czele w Katarem, jednak pomimo braku oficjalnego potwierdzenia z obu zaangażowanych stron, są coraz bliżej porozumienia. Co ciekawe, w prace nad tym porozumienie zaangażowana była zarówno odchodząca ekipa Joe Bidena jak i nadciągająca ekipa Donalda Trumpa.
Z doniesień agencyjnych wynika, że oba podmioty porozumiały się zarówno co do wycofania się sił izraelskich ze Strefy Gazy jak i do uwolnienia pozostałych przy życiu zakładników przetrzymywanych przez Hamas oraz przez Izrael. Należy przypomnieć, że przez ten czas Izrael przeprowadził operację sił lądowych w Strefie Gazy, de facto wprowadzając jej zbrojną okupację, a także czasową operację na terenie południowego Libanu, a ostatni nawet na terenie Syrii. Dodatkowo, nie należy zapominać o zmasowanych operacjach lotnictwa oraz pojedynkach rakietowych pomiędzy Izraelem a Iranem, w które coraz częściej włączają się również Huti z Jemenu. W trakcie tego konfliktu zginęło około 1.200 osób w trakcie wydarzeń z 7 października 2023 roku, łącznie około 900 żołnierzy izraelskich (w tym 405 w Strefie Gazy) a 5.600 zostało rannych oraz 46.000 Palestyńczyków, w tym olbrzymia liczba dzieci, choć szacunki nie stwierdzają jednoznacznie ilu wśród nich było bojowników Hamasu a ilu cywilów. Odbudowa zniszczeń wojennych pochłonie niepoliczalne środki i wiele dziesięcioleci. Znacznie wcześniej Hamas, Hezbollah i Izrael odbudują własny potencjał i przystąpią do ponownej konfrontacji.
Z doniesień medialnych – szczególnie zaprezentowanych na łonie „Jerusalem Post” – można zrekonstruować, że porozumienie zostanie podzielone na trzy fazy. W pierwszej fazie Hamas ma zwolnić zwolnić 33 (bądź 34) zakładników. Izrael zwolni 2.000 skazanych Palestyńczyków, w tym 250 skazanych na dożywocie. Wyjątkiem od zasady będą członkowie tak zwanych „Sił Nuchba”, oddziału specjalnego Hamasu, który walnie przyczynił się do sukcesu ataku z 7 października. Wśród zwolnionych będzie 1.000 zatrzymanych już po wybuchu wojny, ale także zatrzymani wcześniej, jak Aswer Menghistu (zatrzymany przez Hamas w 2014 roku) oraz Haszim al-Sajid (2015). Wojska izraelskie wycofają się na perymetr bezpieczeństwa Strefy Gazy, a więc około 400 metrów od granicy. Oznacza to opuszczenie „korytarza Necarim” (przecinającą Strefę Gazy na pół dzieląc Strefę na część północną oraz południową) przy zachowaniu kontroli nad „korytarzem filadelfijskim” (biegnący wzdłuż granicy z Egiptem). Izrael ponadto otworzy przejście graniczne w Rafah (Egipt): najpierw dla pomocy humanitarnej a po zwolnieniu zakładników kobiet, dla ruchu cywilnego. Zakończy to pierwszy etap, który ma trwać 42 dni.
W ramach drugiego etapu, zostaną opracowane oraz wdrożone protokoły mające na celu powrót palestyńskich cywilów do miejsc zamieszkania bez rewidowania oraz kontrolowania przez izraelskich wojskowych, w tym do północnej części Strefy Gazy.
W ramach trzeciego etapu, Hamas ma zwolnić pozostałych zakładników, a Izrael wycofać się ze Strefy Gazy całkowicie.
Porozumienie wywołuje skrajne reakcje. Irański Korpus Strażników Rewolucji ogłasza je jako klęskę syjonistów. Minister Finansów Izraela, Bezazel Smotricz, uznaje ją jako porozumienie złe oraz wyjątkowo niebezpieczne dla państwa oraz wzywa do jej odrzucenia. Z kolei Prezydent Jicchak Herzog uznał umowę za prawidłową, konieczną oraz przynagla do jej przyjęcia i ogłoszenia. Premier Izraela Binjamin Netanjahu, dyplomatycznie milczy, choć podziękowała prezydentowi-elektowi za pomoc za pośrednictwem mediów społecznościowych. Czy rozejm ten przetrwa i ile przetrwa, pokaże jedynie przyszłość.
Źródła:
1. Koniec wojny w Gazie? Zawieszenie broni, „Defence24.pl”, 2025, 15 stycznia, URL: https://defence24.pl/geopolityka/koniec-wojny-w-gazie-zawieszenie-broni, [dostęp: 16.01.2025];
2. K. Kaźmierczak, Szczegóły planu rozejmowego dla Strefy Gazy – zwolnienie więźniów z obu stron rdzeniem porozumienia, „Kresy.pl”, 2025, 16 stycznia, URL: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/szczegoly-planu-rozejmowego-dla-strefy-gazy-zwolnienie-wiezniow-z-obu-stron-rdzeniem-poozumienia/#google_vignette, [dostęp: 16.01.2025].