
W dniu wczorajszym, to jest 8 stycznia 2025 roku, Marszałek Sejmu, Pan Szymon Hołownia, ogłosił termin wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej. Wybory odbędą się 18 maja 2025 roku. Druga tura, o ile pojawi się taka potrzeba odbędzie się 1 czerwca 2025 roku.
Ogłoszenie terminu wyborów nastąpiło w trakcie konferencji prasowej, jednakże formalne wydanie odpowiedniego rozporządzenia powinno nastąpić do 15 stycznia (środa w przyszłym tygodniu). Jeśli to nie nastąpi niezbędna będzie korekta harmonogramu wyborczego. W związku z powyższym, niezbędne będzie aktualizacja kalendarium. 15 stycznia będzie również oficjalnym początkiem kampanii wyborczej, co oznacza, że wydatki poniesione po tej dacie będą ponoszone w imieniu poszczególnych komitetów wyborczych będą rozliczanie w ramach wydatków kampanijnych przez Państwową Komisję Wyborczą.
24 marca upływa termin zawiadomienia Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Komitet Wyborczy jest to zespół osób pełnomocnych do podejmowania działań w trakcie kampanii wyborczej na rzecz popieranego przez siebie kandydata. W przypadku wyborów prezydenckich, Komitety Wyborcze muszą być utworzone przez wyborców. Komitet Wyborczy zazwyczaj pełni trzy podstawowe funkcje: wyłania oraz rejestruje kandydata do stanowiska publicznego – w tym przypadku na stanowiska Prezydenta Polski; wyłania pełnomocnika wyborczego, odpowiedzialnego za reprezentowania Komitetu wobec instytucji państwa oraz mianowanie pozostałych osób funkcyjnych, na przykład mężów zaufania; oraz podejmuje działania prawne oraz podejmuje zobowiązania w imieniu Komitetu Wyborczego.
4 kwietnia do godziny 16:00 upływa termin zgłaszania kandydatów. Pomimo, że już niemal wszystkich kandydatów już znamy, formalnie należy zarejestrować ich w Państwowej Komisji Wyborczej. Wymagania odnośnie kandydata to ukończenie 35. roku życia, brak ograniczenia dostępu do stanowisk publicznych na mocy wyroku sądu oraz zebranie 100.000 podpisów popierających kandydaturę.
14 kwietnia zostaną utworzone obwody do głosowania, otwarte, publicznie dostępne oraz zamknięte, w zakładach karnych i zakładach leczniczych. Nadrzędną zasadą jest dostępność dla wszystkich obywateli więc będą obejmować podobną liczbę wyborców. Przyznane zostaną im numery oraz naszkicowane zostaną ich granice. A także wskazane zostaną punkty do głosowania na ich terenie.
18 kwietnia upływa termin zgłaszania kandydatów na członków do obwodowych komisji do głosowania. Zgłoszenia dokonują pełnomocnicy wyborczy poszczególnych komitetów. W razie zgłoszenia większej liczby kandydatów niż dostępnych miejsc, zadecyduje głosowanie. Dla szczęśliwych wybrańców czekają trzy dni i jedna noc intensywnej pracy polegającej głównie na przeliczaniu materiałów do głosowania oraz publikacji wyników.
28 kwietnia podwójny termin. Po pierwsze jest to termin oficjalnego ogłoszenia kandydatów na stanowisko Prezydenta RP zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą, to znaczy zweryfikowanych jako spełniający wskazane kryteria. Po drugie, jest to termin powołania obwodowych komisji wyborczych: składzie komisji, granicach, siedzibach i numerach.
3 maja to dzień od kiedy media publiczne powinny nieodpłatnie nadawać audycje wyborcze, które zostaną przygotowane oraz dostarczone przez Komitety Wyborcze.
5 maja jest to termin do którego wyborcy z niepełnosprawnością i ci, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, będą mogli zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego, a także zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu wyborczego.
9 maja upłynie czas na składanie wniosków w sprawie głosowania przez pełnomocnika
13 maja to dzień, w którym wyborcy przebywający za granicą (do 13 maja włącznie) mogą zgłaszać się w sprawie dopisania się do spisu wyborców.
15 maja upłynie termin składania wniosków o zmianę miejsca głosowania w kraju, jak i pobierania zaświadczeń o prawie do głosowania w dowolnym obwodzie.
16 maja to oficjalny koniec kampanii wyborczej oraz początek, nieco archaicznej w dobie mediów społecznościowych, ciszy wyborczej.
18 maja termin odbycia się I tury wyborów. Lokale będą czynne w godzinach 6:00 – 21:00, po czym nastąpi intensywna noc zliczania wyników.
W przypadku nie uzyskania bezwzględnej większości głosów przez jednego z kandydatów (co najmniej 50% + 1 głos), nastąpi II tura wyborów, w której udział wezmą 2 kandydaci z najwyższą liczbą głosów. Dodatkową turę wyborów przewidziano na 1 czerwca. Zdziwionym wskazującym na zbieżność z Międzynarodowym Dniem Dziecka, należy wskazać, że po pierwsze czynne prawa wyborcze przyznane są wyłącznie osobom, które ukończyły 18 lat, a lokale wyborcze są otwarte znacznie dłużej niż potrwa jakikolwiek festyn z tej właśnie okazji.
Udział w wyborach dotychczas zadeklarowali: Magdalena Biejat, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Piotr Szumlewicz, Rafał Trzaskowski oraz Marek Woch. Lista kandydatów może się zmienić do czasu decyzji Państwowej Komisji Wyborczej. A kto zostanie wyłoniony nowym Prezydentem Rzeczypospolitej Polski dowiemy się za pięć miesięcy.