W środę, 23 października w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie odbyło się pierwsze spotkanie podsumowujące projekt pod nazwą „Zachowajmy wąwozy lessowe – ochrona unikalnych form geomorfologicznych i ich mieszkańców na terenie Lubelskich Parków Krajobrazowych”.

Przedsięwzięcie było realizowane przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych na terenie 6 parków krajobrazowych województwa lubelskiego, a głównym celem jest zachowanie specyficznych form geomorfologicznych jakimi są wąwozy lessowe oraz różnorodności biologicznej występującej na ich terenie. To także dbałość o ich unikalne walory krajobrazowe i przyrodnicze, które są cennymi zasobami zarówno z punktu widzenia nauki, jak i turystyki.

W środę, 23 października podsumowano zadania realizowane w ramach projektu przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych – Oddział w Zamościu, które obejmowały Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz Krasnobrodzki Park Krajobrazowy.

– Dziękujemy wszystkim instytucjom, jednostkom samorządowym, jak również placówkom oświatowym i mieszkańcom za pomoc i współpracę na wszystkich etapach projektu – tak ten dzień podsumował na swoim profilu na Facebooku Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

W czwartek, 24 października w gościnnych progach KOKPiTu czyli Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki odbyło się kolejne spotkanie podsumowujące projekt „Chrońmy lessowe wąwozy”, tym razem w Kazimierskim Parku Krajobrazowym.

Projekt obejmował szereg działań na rzecz jednej z krajobrazowych i przyrodniczych wizytówek naszego regionu czyli właśnie wąwozów. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy, społecznicy, policjanci, przyrodnicy, muzealnicy, przedsiębiorcy, mieszkańcy Kazimierza i okolic oraz wyróżnieni uczestnicy „wąwozowego” konkursów.

Spotkanie otworzył Paweł Łapiński, Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, który przedstawił założenia i realizację projektu. Następnie pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w swoich prezentacjach omówili problematykę ochrony wąwozów w Kazimierskim Parku Krajobrazowym, w tym skalę ich niszczenia przez nielegalnie uprawiany offroad, działania na rzecz ochrony popielicy szarej – mieszkanki wąwozów oraz przebieg nowowyznakowanej ścieżki przyrodniczej „Olszowy Dół”.

Podczas spotkania nagrodzeni zostali uczestnicy konkursu plastycznego „Do parku na spacer lub na rowerze a nie quadami”. W ramach spotkania był też czas na dyskusję o ochronie wąwozów w tym metodach powstrzymania ich degradacji przez pojazdy terenowe. Po sesji stacjonarnej, grupa chętnych mogła wyjść na początkowy odcinek przebiegu ścieżki przyrodniczej „Olszowy Dół”. Na jej pełne zbiorowe zwiedzanie zaprosimy już niebawem.

– Spotkanie było owocne i konstruktywne, narodziły się nowe pomysły, które będziemy, wspólnie, wdrażać w życie. Tegoroczny projekt „Chronimy lessowe wąwozy” powoli się kończy, ale absolutnie nie będziemy kończyć akcji na rzecz ochrony wąwozów. Spotkanie przekonało nas, że w Kazimierzu i jego okolicach mamy wielu sojuszników niestrudzenie walczących o zachowanie wąwozów jako dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.Dziękujemy wszystkim Uczestnikom spotkania za aktywne uczestnictwo i wsparcie naszych działaniach. Będziemy się nadal spotykać, rozmawiać, a przede wszystkim pracować na rzecz ochrony wąwozów – zaznaczył w swoich mediach społecznościowych Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

 

Źródło: Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych/Fb.

Autor:Aleksandra Wieczorek
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
09/11/2024
temperature icon 3°C
zachmurzenie małe
Humidity 59 %
Pressure 1033 hPa
Wind 17 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top