W naszym cyklu poprzez rejony świata, gdzie może potencjalnie rozpocząć się przyszły konflikt zbrojny. Dziś odwiedzimy odległy i wydawać by się mogło relatywnie spokojny kontynent, na którym od kilku ładnych lat tli się jednakoż zarzewie wojny. Ameryka Południowa, bo o niej mowa, na pozór wydaje się bardzo spokojnym zakątkiem świata, jednakże każde z leżących tam państw jest trapione przez szereg problemów. Głównie wewnętrznych, lecz z jednym wyjątkiem: pogranicza wenezuelsko-gujańskiego.

Na niniejszych łamach wspominano już o tej sytuacji, w związku z czym obecnie poświęcone zostanie kilka zdań aktualizacji. W zasadzie bowiem niewiele się zmieniło poza kilkoma szczegółami sytuacji. Gwoli podsumowania: dyskusja rozpoczęła się pod mniej więcej w połowie XIX wieku, kiedy to nowo wyzwolone kolonie hiszpańskie zostały zmuszone do akceptacji granicy z angielską kolonią Gujana, w postaci linii Schomburgka.

Wenezuela kilkukrotnie kontestowała granicę: w 1895, 1949 a ostatnio 1962 roku. Rząd w Caracas planował również zaangażować Stany Zjednoczone, na podstawie doktryny Monroe, które jednakże nie chciały się zaangażować w sprawę. Granica, została w znacznej mierze niezmieniona, zostawiając po stronie brytyjskiej ujście rzeki Orinoko oraz kopalnie złota. Sytuacja zmieniła się w 2013 roku, kiedy na terenie Gujany, niezależnego państwa, odkryto olbrzymie złoża ropy naftowej, właśnie na spornym kawałku terytorium. Dodatkowo, rząd Wenezueli przechodzi bardzo poważny kryzys przywództwa po śmierci Hugo Chaveza. Władze przejął Nicolás Maduro, choć nie odbyło się to w sytuacji jednoznacznej. Opozycja polityczna wyłoniła dwóch lidertów: Edmundo Gonzalez oraz Juan Guaidó, którym jednakże nie udało się zdobyć władzy, pomimo wsparcia społeczności międzynarodowej z Unią Europejską na czele.

Sytuacja zaogniła się w 2023 roku, wraz z referendum, w którym społeczeństwo wenezuelskie (rzekomo) wyraziło poparcie dla działań rządu mających na celu renegocjowanie spornej granicy oraz przyznanie wenezuelskiego obywatelstwa mieszkańcom spornego obszaru. Wywołało to zdecydowaną reakcję państw zachodnich z Unią Europejską oraz Stanami Zjednoczonymi na czele. Do tego dochodzi znaczny stopień militaryzacji: Brazylia oraz Wielka Brytania wysyłają do Gujany siły zbrojne, Stany Zjednoczone deklarują wolę współpracy z rządem i armią Gujany. Z drugiej strony Chiny oraz Rosja wspierają Wenezuelę. Na obecną chwilę panuje chwiejny pokój, jednak czy on się utrzyma na dłuższą metę?

Autor:dr Adrian Szumowski
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
09/11/2024
temperature icon 3°C
zachmurzenie małe
Humidity 64 %
Pressure 1034 hPa
Wind 18 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top