
W niedzielę, 6 października mieszkańcy gminy Wojciechów oraz zaproszeni goście uczestniczyli w obchodach 85. rocznicy Masowego Mordu w Szczuczkach. Zostały złożone wieńce przy pomniku pomordowanych. Odprawiono też mszę świętą.
Bestialski akt przemocy, na zawsze wpisał się w historię Ziemi Lubelskiej. Podczas tegorocznych obchodów 85 – rocznicy wydarzenia, przy Kapliczce zebrało się bardzo wiele osób chcących uczcić pamięć ofiar i oddać im hołd. Wśród nich byli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, a także wielu instytucji, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich i patriotycznych. Dużą część zgromadzonych stanowili przedstawiciele szkół z terenu gminy Wojciechów i Kraczewic oraz mieszkańcy Szczuczek i okolicznych miejscowości. Na uroczystości nie mogło zabraknąć również pocztów sztandarowych oraz druhów strażaków z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Wojciechów i okolic.
Rocznicowe obchody rozpoczęły się złożeniem wieńców przed pomnikiem pomordowanych. Część oficjalną uroczystości zapoczątkowało wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego zagranego przez Orkiestrę Dętą OSP w Wojciechowie. Po wystąpieniu Artura Markowskiego, wójta gminy Wojciechów oraz zaproszonych gości, hołd poległym, swoimi koncertem oddała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojciechowie. Wspomnienia naocznych świadków tragedii odczytał mieszkaniec Szczuczek – Jan Czępiński.
Punktem kulminacyjnym uroczystości była msza św. w intencji Pomordowanych, odprawiona przez ks. Marka Jaworskiego, proboszcza Parafii Łubki. O oprawę mszy zadbali członkowie Kapeli Wojciechowskiej oraz pan organista.
W tragicznym dniu, 1 października 1939 r., w miejscowej szkole Niemcy zamordowali i spalili ponad 100 mężczyzn. Był to pierwszy na Lubelszczyźnie masowy mord ludności polskiej przez hitlerowskiego okupanta, a jednocześnie jeden z najbardziej bolesnych dni, w historii gminy Wojciechów.
Na zakończenie Artur Markowski, wójt gminy Wojciechów podziękował wszystkim zebranym za obecność. Ukoronowaniem uroczystości była „Cisza” pięknie zagrana przez Kazimierza Kołodzieja – Kapelmistrza Orkiestry Dętej.
Źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie/Facebook.