Wczoraj (6 października) w Świdniku odbyły się oficjalne obchody 70-rocznicy nadania praw miejskich miastu. Okrągła rocznica była okazją do radości, nagrodzenia osób zasłużonych dla miasta, pracowników administracji i byłych włodarzy miasta. To wspomnienia historii miasta, które w zamierzeniu komunistycznych władz miało być miastem typowo robotniczym.

7 października 1954 roku ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów nadające prawa miejskie kilku gromadom w Polsce. Jedną z nich była gromada Adampol, która przyjęła nazwę Świdnik. Chociaż pierwotnie miasto miało być lubelską „Nową Hutą” pozbawioną wiary i wpisującą się w politykę komunistycznych władz to historia pokazała, że stało się zupełnie inaczej. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. NMP Matki Kościoła. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, firm, placówek i instytucji, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Świdnika. Podczas mszy wspominano o walce świdniczan o wiarę i kościół, wspominano również postać ks. Jana Hryniewicza, który poświęcił wiele lat swojego życia w walce o budowę kościoła w mieście. Podczas mszy wręczono również dyplomy gratulacyjne dla miasta od władz województwa. O oprawę muzyczną mszy zadbali chór Arion oraz Helicopters Brass Orchestra. O 14:30 odbyła się uroczysta sesja rady miasta z okazji 70-lecia miasta.

Dalsza część uroczystości odbywała się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Zebrali się tam mieszkańcy miasta, władze miejskie, przedstawiciele miejskiej administracji, zasłużeni dla miasta, przedstawiciele miejskiego biznesu, sportu, kultury, lokalni działacze społeczni, byli burmistrzowie miasta, władze sąsiednich gmin. Nie zabrakło przemówień, spotkań, pochwał i podkreślania historii miasta, w tym świdnickich spacerów i protestów.

Miasto, które powstało w 1954 roku, miało wszystko: rozwój gospodarczy, kulturę, sport, całą infrastrukturę, ale brakowało mu jednego – wolności. Mieszkańcy żyć bez niej nie chcieli. Dlatego tu, w Świdniku, w lipcu 1980 roku wybuchł wielki zryw społeczny, który spowodował zmiany ustrojowe w naszym państwie. Drugim określeniem obok umiłowania wolności, które charakteryzuje świdniczan jest determinacja. Bez niej nie żylibyśmy dzisiaj w tak pięknym mieście – powiedział burmistrz Świdnika, Marcin Dmowski.

Rada Miasta Świdnik postanowiła nadać tytuły „Zasłużonych dla Miasta Świdnik” wszystkim byłym włodarzom miasta: Stanisławowi Skrokowi, Krzysztofowi Michalskiemu, Ryszardowi Sudołowi i Waldemarowi Jaksonowi. Włodarze miasta postanowili również wręczyć specjalne wyróżnienia dla osób i podmiotów związanych z miastem. Obecni na uroczystości goście byli w znakomitej większości osobami przez wiele lat ze Świdnikiem. Ich wystąpienia były często bardzo osobiste i dotykały ważnych dla nich wydarzeń i historii. Uroczystość uświetnili swoimi występami Monika Kowalczyk z zespołem i Dariusz Tokarzewski.

Źródło: www.swidnik.pl

Autor:Michał Bogusław
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
09/11/2024
temperature icon 2°C
zachmurzenie umiarkowane
Humidity 93 %
Pressure 1035 hPa
Wind 24 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top