Wczoraj (29 września) w Lublinie odbył się finał akcji Złoty Wrzesień, który zainaugurowano pochodem. Akcja na ma celu podnoszenie świadomości lokalnego środowiska na temat nowotworów dziecięcych oraz skaz krwotocznych, ze szczególnym uwzględnieniem informacji o rozpoznawaniu pierwszych niepokojących objawów, profilaktyce i wsparciu chorych oraz ich bliskich.
Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi oraz portal onkologia-dziecieca.pl w ramach Miesiąca Świadomości Nowotworów Wieku Dziecięcego. Pochód wyruszył spod Trybunału Koronnego na Błonia pod zamkiem, gdzie odbył się rodzinny piknik. Na Błoniach było wiele atrakcji, takich jak warsztaty bębniarksie, warsztaty lego, wspólne śpiewanie, animacje dla dzieci i zawody sportowe. Ponadto na stoiskach można było sobie zmierzyć ciśnienie, poziom cukru, sprawdzić skład ciała i porozmawiać o profilaktyce.
Siłą Kampanii Złotego Września jest łączenie pacjentów, ich rodzin, lekarzy i zespołów medycznych, jak również całych społeczności w celu wyleczenia nowotworów u dzieci. Nowotwory u dzieci można skutecznie leczyć; warunkiem jest jednak szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia.
O nowotworach staramy się mówić przekazując, że może to być historia z dobrym zakończeniem, jeśli wcześnie i szybko się reaguje. Nasz przekaz jest pozytywny: nowotwory dziecięce często są wyleczalne, trzeba jednak wcześnie je wykryć i szybko rozpocząć leczenie, a w Polsce są ośrodki, które prężnie działają, eksperci mają wiedzę i możliwości leczenia podobne jak w innych krajach, nie trzeba szukać pomocy za granicą – powiedziała Katarzyna Wysokińska, współorganizatorka wydarzenia
Źródło: onkologia-dziecieca.pl