W sobotę (21 września) w Ogrodzie Saskim odbyła się kolejna, już 9-ta edycja biegu Mila Pamięci Komunizmu organizowana przez Fundację „Ruchu Solidarności Rodzin” w ramach Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci. A wszystko po to, aby upamiętnić ofiary represji komunistycznych władz.
Kolejny rok i kolejny bieg, w którym udział wzięło setki uczestników. W tym roku było ich blisko 400. Jest to jedyny taki bieg w Polsce, który organizowany jest od 2016 roku w okolicy 17 września – agresji ZSRR na Polskę podczas II Wojny Światowej. Bieg organizowany jest w ramach Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci. Współorganizatorem biegu byli Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” i Lubelski Oddział IPN.
Bieg odbył się na terenie Ogrodu Saskiego, a uczestnicy mieli do przebiegnięcia dystans 1609 m (mila lądowa). Zawody podzielone były na kategorie wiekowe:
- Grupa I: szkoły podstawowe klasy 5 i 6,
- Grupa II: szkoły podstawowe klasy 7 i 8,
- Grupa III: szkoły ponadpodstawowe,
- Grupa IV: nauczyciele i rodzice.
Każdy z zawodników otrzymał unikalny medal z wizerunkiem bohatera podziemia antykomunistycznego ppor. Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb”.
Leon Taraszkiewicz ps. „Jastrząb”
Urodził się 13 maja 1925 r. w Hamborn. Jesienią 1939 r. został aresztowany przez niemiecką żandarmerię polową za przetrzymywanie broni po żołnierzach WP, lecz uwolniono go po kilku dniach. W kolejnych latach był dwukrotnie aresztowany. Przetrzymywano go m.in. w siedzibie radomskiego i lubelskiego Gestapo, a także w więzieniu na Zamku w Lublinie. W obu przypadkach udało mu się zbiec, przy czym był dwukrotnie postrzelony przez konwojentów. Na początku 1944 roku nawiązał kontakt z miejscowymi strukturami AK. Od kwietnia 1945 r. był żołnierzem Rejonu II Obwodu Delegatury Sił Zbrojnych Włodawa, zaś od czerwca 1945 r. był dowódcą oddziału dyspozycyjnego komendanta Obwodu WiN Włodawa. Pod jego dowództwem oddział stał się jedną z najaktywniejszych grup partyzanckich w skali całej Lubelszczyzny. Styl dowodzenia „Jastrzębia” cechowały ogromny dynamizm i brawura. Na czele grupy przeprowadził wiele spektakularnych akcji, wśród których należy wymienić m.in. opanowanie Parczewa, zatrzymanie i internowanie rodziny Bolesława Bieruta, rozbicie PUBP we Włodawie z którego uwolniono ok. 70 więźniów, czy udział w ataku połączonych oddziałów radzyńskiego i włodawskiego WiN na Radzyń Podlaski. „Jastrząb” został ciężko ranny 3 stycznia 1947 r. w Siemieniu i zmarł tego samego dnia.
Więcej o sylwetce Leona Taraszkiewicza: „Jastrząb”
Źródło: solidarnoscrodzin.pl