Ponad 100 kolejnych żołnierzy z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej udało się na Dolny Śląsk, aby wspierać mieszkańców i służby w walce z żywiołem. To nie koniec zaangażowania – największe siły i środki lubelskich terytorialsów zostaną uruchomione w piątek, 20 września.
Rusza kolejna grupa lubelskich terytorialsów z pomocą dla powodzian. W środę, 18 września w godzinach wieczornych ponad 100 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyruszyło na Dolny Śląsk. Na miejscu siły i środki lubelskich terytorialsów zostaną rozdysponowane do kolejnych zadań na tereny, gdzie pomoc jest najpilniejsza.
Od wtorku, od wczesnych godzin porannych na Dolnym Śląsku działa już ponad 180 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przez pierwszą dobę terytorialsi z Lublina pracowali przy umacnianiu i podnoszeniu wałów przeciwpowodziowych we Wrocławiu. Aktualnie część żołnierzy została przekierowana do miejscowości Lądek Zdrój i Stronie Śląskie, gdzie wspierają mieszkańców w usuwaniu skutków powodzi na terenach, gdzie woda już opadła. Ponadto ciężki sprzęt lubelskich terytorialsów pracuje przy umacnianiu wałów w Oławie.
To nie koniec zaangażowania żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w walkę z kataklizmem na południu kraju. Największe siły i środki planowane są do uruchomienia w piątek, 20 września.
Od początku kryzysu 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej jest w gotowości do wsparcia służb ratowniczych w walce z żywiołem. Zgodnie z postawionymi zadaniami z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej pozostały sprzęt oraz lubelscy terytorialsi cały czas są w stałej gotowości, aby w trybie pilnym zwiększyć zaangażowanie w działania ratownicze prowadzone na terenach objętych powodzią. Kolejne siły i środki 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą uruchamiane zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem.
Od 12 września, na terenach południowo-zachodniej Polski trwa walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe – WZZ Dolny Śląsk, WZZ Śląsk, WZZ Małopolska, WZZ Wielkopolska. Zgrupowania Wojsk Obrony Terytorialnej dysponują ponad dwustoma jednostkami sprzętu w tym samochodami ciężarowo-terenowymi, quadami, łodziami, piłami spalinowymi oraz pompami.
Głównym zadaniem terytorialsów jest przede wszystkim pomoc ludności cywilnej, pomoc w ewakuacji mieszkańców, dostarczanie pożywienia i wody pitnej, wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych oraz usuwanie skutków powodzi na terenach, gdzie woda już opadła.
Źródło: 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej.