Przedwczoraj, Polskie Radio poinformowało o śmierci Felicjana Andrzejczaka, muzyk, wokalista, członek „Budki Suflera”, szczególnie znany z charakterystycznego, lekko zachrypniętego głosu. Przyczyną śmierci był udar krwotoczny mózgu. Miał 76 lat.
Urodzony w Pęczkowie w 1948 roku, po raz pierwszy muzyką zainteresował się w Technikum Leśnym w Rzepinie, gdzie amatorsko śpiewał utwory Czesława Niemena. Ożenił się z Jadwigą w 1970 roku. Miał dwójkę dzieci: Rafała i Kingę. W 1970 roku zakłada też pierwszy zespół, złożony z lokalnych muzyków ze Świebodzina: C-4011, który rok później zdobywa III. nagrodę za wykonanie piosenki Czesława Niemena, „Dziwny jest ten świat” na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Talentów w Jeleniej Górze. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną (skrzypce) i Wydział Wychowania Muzycznego Studium Nauczycielskiego w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie pracował w szkole muzycznej, oraz w domu dziecka.
Zaczął też tworzyć własne utwory. Razem z Waldemarem Parzyńskim, nagrał piosenkę „Peron łez” (do słów Marka Dutkiewicza), z którą zadebiutował na Festiwalu Piosenkarzy Amatorów w Toruniu, później do opolskich „Debiutach”. W 1979 dostał się do koncertu „Premier” na XVII Festiwalu w Opolu, gdzie piosenka otrzymała wyróżnienie. Następnie współpracował z Polskim Radiem, Teatrem „RAMPA” na Targówku w Warszawie.
W styczniu 1981 roku (stan wojenny) nawiązał współpracę z grupą Marka Wierońskiego, z którą wykonywał utwory amerykańskie. Stał się również regularny uczestnikiem oraz zdobywcą nagród i wyróżnień Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 1982-1983 był wokalistą Budki Suflera, z którą odniósł największe sukcesy: „Jolka, Jolka”, „Czas ołowiu” oraz „Noc komety” (z Urszulą). Ostatni utwór uzyskał oprawę wizualną w postaci teledysku, który również był nagradzany. Wielokrotnie ponownie nawiązywał współpracę z tym zespołem, czy to w celu wykonania koncertu, czy nagrania utworu – na przykład w 1999 roku był to „Piąty bieg”.
Następnie współpracuje również z innymi wykonawcami oraz zespołami, utrzymując utwory w tonacji rockowo-romantycznej. Występy na festiwalach – również zagranicznych (III. nagroda na Festiwalu „Człowiek i Morze” w Rostocku, 1986), Następnie skupił się na twórczości studyjnej, nagrywając szereg solowych albumów. „Świat miłować” (1997), „Zauroczenia” (2002), „Na prowincji” (2006), „Biegnę jak maratończyk” (2009), „Czas przypływu” (2014). W 2020 roku uzyskał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świebodzina.
W osobie Felicjana Andrzejewskiego, polska scena muzyczna straciła wielkiego muzyka, świetnego wokalistę oraz mistrza dla młodego pokolenia muzyków: zarówno klasycznych jak i rockowych.
Źródło:
Kraj. Nie żyje Felicjan Andrzejczak, wokalista Budki Suflera, „E-Teatr.pl”, 2024, 19 września, URL: https://e-teatr.pl/kraj-nie-zyje-felicjan-andrzejczak-wokalista-budki-suflera-51337, [dostęp: 19.09.2024].