Lubelski „Portal” na Placu Litewskim cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i turystów. Dzięki niemu możliwa jest transmisja w czasie rzeczywistym na linii Lublin-Wilno oraz Lublin-Dublin. Do niedawna miasto miało także połączenie z Nowym Jorkiem. Ze względów organizacyjnych transmisja została zmieniona. Od niedawna lublinianie mogą obserwować obraz Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z jej orbity.

Lubelski „Portal” został uruchomiony w maju 2021 roku i umożliwiał połączenia w czasie rzeczywistym z Wilnem. Od 26 sierpnia bieżącego roku doszły nowe transmisje: z Nowym Jorkiem i Dublinem. Od niedawna zamiast połączenia z Nowym Jorkiem mieszkańcy i turyści mogą oglądać obraz Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z jej orbity.

– Teraz, dzięki Portalom, możemy nie tylko obserwować życie centrum Dublina i Wilna, ale także zanurzyć się w kosmiczne krajobrazy. Stanowi to wyjątkowy krok w rozbudowywaniu globalnej sieci łączącej ludzi ponad granicami – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Portal z Nowego Jorku miał pierwotnie pozostać do listopada 2024 r., jednak jego koordynatorzy zdecydowali o wcześniejszym zakończeniu projektu z powodów organizacyjnych. Pozostałe miasta, tj. Wilno i Dublin będą kontynuować dotychczasową transmisję. Z Dublina i stacji kosmicznej będzie ona prowadzona codziennie w godz. 14.00-21.00 (CET), natomiast pomiędzy Lublinem a Wilnem, tak jak dotychczas, przez całą dobę.

Projekt „PORTAL”, zainicjowany przez litewskiego artystę Benediktasa Gylysa, z wykorzystaniem kamer i dużych okrągłych ekranów przekazuje obraz z różnych miejsc na świecie. Dzięki nawiązaniu współpracy z brytyjską organizacją SEN, otworzyła się nowa możliwość transmitowania obrazu z kosmosu. Obecnie możemy oglądać nagranie Ziemi z kosmosu, natomiast od połowy września SEN planuje aktywować swoje kamery na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a tym samym będziemy mogli obserwować transmisję obrazu Ziemi z przestrzeni kosmicznej w czasie rzeczywistym.

– Organizację SEN i pomysłodawców Portalu łączą wspólne idee – jednoczenie ludzi w różnych miejscach na Ziemi a z inicjatywny naszej organizacji – również z kosmosem. Wspólnie tworzymy coś naprawdę ponadwymiarowego – mówi Charles Black, założyciel i dyrektor generalny SEN.

SEN to firma zajmująca się przetwarzaniem danych, która za pomocą własnych mikrosatelitów i kamer transmituje w czasie rzeczywistym filmy z kosmosu, dostarczając w ten sposób informacje zarówno o Ziemi, jak i samej przestrzeni kosmicznej. Jej misją jest udostępnianie tych danych miliardom ludzi na całym świecie, w celu zwiększania ich świadomości o zmianach planetarnych.

Źródło: lublin.eu

Autor:Aleksandra Wieczorek
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
12/10/2024
temperature icon 11°C
pochmurnie
Humidity 60 %
Pressure 1023 hPa
Wind 11 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top