Pomimo że w mediach codziennie informuje się o kolejnych wypadkach i zatrzymanych nietrzeźwych kierowcach zjawisko jazdy na podwójnym gazie nadal jest obecne w naszym społeczeństwie. Przykre skutki tych zdarzeń odnotowują funkcjonariusze lubelskiej policji.
Według statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, tylko wczoraj (16 września) zatrzymano 11 nietrzeźwych kierowców za kółkiem, przy łącznie 5 wypadkach drogowych i 50 kolizjach. O dwóch z tych kierowców poinformowała lubelska policja.
Pijana kobieta prowadziła samochód z 8-letnim dzieckiem
O jednym ze zdarzeń poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Świdniku, wczoraj (16 września) wieczorem funkcjonariusze zatrzymali nietrzeźwą 43-letnią kobietę za kółkiem, bowiem otrzymali zgłoszenie od świadka, który widział że jej zachowanie wskazywało na to, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości i wsiadła ona do zaparkowanego auta i odjechała. Badanie alkomatem potwierdziło, że jest nietrzeźwa, a wynik badania wskazał 2,2 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo w pojeździe znajdował się 8-letni syn kobiety. Teraz kobieta nie tylko powinna martwić się odpowiedzialnością karną, ale również ewentualną utratą praw rodzicielskich do dziecka.
Pijany 45-latek wpadł, bo korzystał z telefonu w czasie jazdy
O kolejnym zdarzeniu poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Opolu Lubelskim. Funkcjonariusze podczas patrolu zauważyli kierowcę jadącego Fordem i korzystającego jednocześnie z telefonu komórkowego. Po zatrzymaniu go do kontroli i sprawdzeniu jego stanu trzeźwości okazało się że 45-latek kierował Fordem mając w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.
Odpowiedzialność karna:
Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 178a Kodeksu karnego
Pamiętajmy, że to co robimy za kółkiem i to że spożywamy alkohol oddziałuje nie tylko na nas samych, ale również na innych kierowców, pieszych, rowerzystów. W Internecie jest wiele przykładów ludzkiej głupoty i szalonej nieodpowiedzialności. Strzeżmy się korzystania z telefonów w czasie jazdy i pod żadnym pozorem nie siadajmy za kółko będąc na „podwójnym” gazie.
Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie