W dniach od 3 do 5 września potrwała 33. edycja Forum Ekonomicznego w Karpaczu. To jedno z największych wydarzeń gospodarczo-politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie od ponad trzydziestu lat spotykają się ludzie o decydującym wpływie na losy Polski, Europy i Świata. Grupa studentów z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego miała możliwość odbycia tam praktyk w ramach programu „Junior Staff”. Młodzi opowiedzieli nam o swoich wrażeniach.
Grupa studentów z KUL na 33. Forum Ekonomicznym w Karpaczu
Pięciu studentów z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zakwalifikowało się do programu „Junior Staff”, który umożliwił im odbycie praktyk podczas 33. edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Podczas rekrutacji, każdy z nich został przydzielony do konkretnej sekcji, w ramach której był odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie danej sfery. Julia Sroczyk, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej KUL została przydzielona do sekcji sal seminaryjnych i czuwała nad wieloma rzeczami technicznymi, mającymi olbrzymi wpływ na prawidłowy przebieg Forum.
– Podczas rekrutacji do programu, studenci mieli możliwość wyboru sekcji, która jest najbardziej zbliżona do ich zainteresowań. Początkowo, zgłosiłam się do sekcji prasowej – ze względu na kierunek, który studiuje (dziennikarstwo i komunikacja społeczna) i z którym wiążą się moje zainteresowania. Ostatecznie zostałam przydzielona do sekcji sal seminaryjnych i do moich obowiązków należała opieka nad salami, w których odbywały się poszczególne panele. W sali której byłam odbywały się rozmowy, podczas których tematem wiodącym była sztuczna inteligencja. Czuwałam nad technicznymi kwestiami. Do moich zadań należało przygotowanie krzeseł, stolików, szklanek i wody dla panelistów. Ponadto, musiałam też sprawdzić w specjalnej aplikacji, czy kolejni paneliści potwierdzili swoją obecność na Forum i czy odebrali swoje identyfikatory. To było dosyć kluczowe – mówiła Julia Sroczyk, studentka drugiego roku drugiego stopnia dziennikarstwa i komunikacji społecznej KUL.
W tej samej sekcji, do której została zakwalifikowana studentka dziennikarstwa pracował także Piotr Artysiewicz, student psychologii oraz filologii klasycznej KUL.
– Na Forum zajmowałem się salą, na której odbywały się panele poświęcone polityce międzynarodowej i bezpieczeństwu narodowemu. Miałem możliwość, nie dość że poznać, to również posłuchać tych wszystkich, którzy na co dzień zajmują się sprawami tak ważnymi dla funkcjonowania kraju – powiedział Piotr Artysiewicz, student czwartego roku psychologii KUL.
W sekcji sal seminaryjnych był również Piotr Wójcik, student psychologii KUL.
– Możliwość obserwacji oraz uczestniczenia w tak dużym wydarzeniu daje do zrozumienia, że można osiągnąć zdecydowanie więcej niż nam się dotychczas wydawało. Obcowanie i interakcja z panelistami napełnia ogromną dawką motywacji. Forum pozwoliło mi sprawdzić się również w wielu stresujących sytuacjach, gdzie często trzeba było działać pod presją chwili, czasu – podkreślił Piotr Wójcik, student psychologii KUL.
Forum umożliwiło młodym, odbywającym praktyki w Karpaczu nawiązanie ciekawych, wartościowych relacji oraz poznanie interesujących osób ze świata polityki, mediów i kultury. Studenci mogli też „od środka” przyjrzeć się, jak wygląda organizacja dużych, na skalę europejską wydarzeń.
– Forum umożliwiło mi ” na żywo” spotkać osoby ze świata polityki i mediów, które zazwyczaj widzimy na szklanym ekranie. Jechałam windą z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk – panią minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Na korytarzu minęłam się z Krzysztofem Ziemcem, prof. Jerzym Bralczykiem, ministrem Obrony Narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz posłem Ryszardem Terleckim – zaznaczyła studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej KUL, uczestniczka programu „Junior Staff”.
Podobne odczucia towarzyszą także Piotrowi, studentowi psychologii i filologii klasycznej KUL.
– Zabieram z Forum na pewno masę nowych kontaktów i doświadczeń – dodał Piotr Artysiewicz, uczestnik programu „Junior Staff”.