W poniedziałek, 9 sierpnia minęło 85 lat od niszczycielskiego bombardowania Lublina. W wyniku nalotu, dokonanego przez niemieckie lotnictwo wojskowe Luftwaffe zginęli między innymi pracownicy Zarządu Miasta, w tym woźny Jan Gilas, a także wybitny lubelski poeta Józef Czechowicz. Na Placu Litewskim można obecnie podziwiać wystawę przygotowaną przez lubelski Instytut Pamięci Narodowej, poświęconą Czechowiczowi.
Minęło 85 lat od śmierci lubelskiego poety
Bombardowanie Lublina z 9 sierpnia 1939 roku zapisało się w historii miasta jako jedno z najbardziej niszczycielskich. W jego wyniku zginęły setki mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych lub doszczętnie uszkodzonych. Bomby spadły także na lubelski Ratusz – życie straciło wtedy 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia przed najeźdźcą, w tym prezydent Torunia Leon Raszeja.
9 sierpnia 1939 roku, około godziny 9.30, jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku sąsiadującym z Pocztą Główną w Lublinie, gdzie w wieku 36 lat zginął przebywający tam Józef Czechowicz – wybitny lubelski poeta, dziennikarz i radiowiec. Obecnie jest to plac Józefa Czechowicza.
Na Placu Litewskim w Lublinie można podziwiać wystawę, poświęconą pamięci zasłużonego, lubelskiego poety. Zwiedzający mogą poznać historię życia Czechowicza – dowiedzieć się jak wyglądało jego życie prywatne i w jaki sposób przekładało się ono na rozwój jego twórczości. Archiwalne ilustracje, wkomponowane w wystawę pomagają lepiej zrozumieć realia minionych czasów. Wystawa została przygotowana przez lubelski Instytut Pamięci Narodowej.
Józef Czechowicz urodził się 15 marca 1903 roku, w suterenie nieistniejącej już kamienicy przy ul. Kapucyńskiej 3 w centrum Lublina. Pierwszy okres jego twórczości był wypełniony sielankowymi opisami wsi i prowincji. Z czasem jednak, do jego poezji zaczęły przenikać katastroficzne wizje, związane z nieuchronnie zbliżającą się Drugą Wojną Światową. Najsłynniejsze tomiki poetyckie Czechowicza to „Kamień” (1927), „Ballada z tamtej strony” (1932), „Nic więcej” (1936), „Nuta człowiecza” (1939). Jego „Poemat o mieście Lublinie”, który jest poetyckim zapisem nocnego spaceru po ulicach miasta, powstał w 1934 r. jako słuchowisko radiowe. Poeta zginął podczas niszczycielskiego bombardowania Lublina 9 września 1939 roku. Miał wówczas 36 lat.
Od poniedziałku, 9 września w Muzeum Józefa Czechowicza (przy ul. Złotej 3) w Lublinie będzie można też obejrzeć wystawę “Lublin, Lublin, Lublin. Józef Czechowicz i rodzinne miasto”, zorganizowaną w osiemdziesiątą piątą rocznicę tragicznej śmierci poety. Niektóre eksponaty zostaną zaprezentowane po raz pierwszy. Wystawę można podziwiać w godzinach otwarcia Muzeum.
Źródło: dzieje.pl, lublin.eu.