W poniedziałek, 9 września, w budynku Zespołu Szkół Technicznych w Puławach obyła się Wojewódzka Inauguracja Kształcenia Zawodowego w roku szkolnym 2024/2025. W wydarzeniu wzięły udział władze rządowe i samorządowe oraz środowisko lokalne i szkolne.
Poniedziałkowe (9 września) uroczystości nie bez powodu odbyły się w Puławach, bowiem wielu z absolwentów szkół kształcących zawodowo znajduje pracę w puławskich Azotach. W trakcie uroczystości nie tylko życzono uczniom wytrwałości i sukcesów w edukacji, ale także podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Powiatem Puławskim, Puławską Izbą Gospodarczą, Powiatowym Urzędem Pracy i Grupą Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A., przekazano także nowy sztandar szkoły, który ufundowany został przez radę rodziców.
Struktura szkolnictwa zawodowego obejmuje: szkoły branżowe I stopnia, technika, szkoły branżowe II stopnia, szkoły policealne, Centra Kształcenia Ustawicznego, Centra Kształcenia Zawodowego oraz Branżowe Centra Umiejętności.
W województwie lubelskim w poprzednim roku szkolnym funkcjonowało 85 branżowych szkół I stopnia, 13 branżowych szkół II stopnia, 107 techników i 60 szkół policealnych, do których uczęszczało prawie 64 tysiące uczniów. Ponad 10% tych uczniów kształciło się jako technik informatyk.
Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, w 2023 roku blisko 21% ogółu pracujących miało wykształcenie zasadnicze zawodowe lub branżowe, a około 26% ogółu pracujących miało wykształcenie policealne i średnie zawodowe/branżowe. Wskaźniki statystyczne od dłuższego czasu wskazują również, że potrzeba wielu wykwalifikowanych pracowników, rzemieślników, fachowców takich jak spawacze, dekarze, stolarze, bowiem rynek pracy jest przesycony magistrami, a brakuje osób mających fach w ręku.
Więcej informacji statystycznych dot. struktury zatrudnienia: statystyki
Źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie