Wczoraj, 9 września w Lublinie odbywały się obchody 85. rocznicy najcięższego i najbardziej niszczycielskiego bombardowania Lublina przez niemieckie lotnictwo wojskowe Luftwaffe, które przypadło na wrzesień 1939 roku.

Lublin pamięta!

Wczoraj władze samorządowe, przedstawiciele instytucji publicznych, lokalni działacze i mieszkańcy Lublina upamiętnili poległych podczas bombardowania miasta we wrześniu 1939 roku.  W jego wyniku zginęły setki mieszkańców Lublina, a wiele budynków w części śródmieścia zostało zburzonych lub uszkodzonych. W wyniku bombardowania życie stracili mieszkańcy Lublina, pracownicy Ratusza (jedna z bomb trafiła w ratusz) oraz  wybitny lubelski poeta, literat, dziennikarz – Józef Czechowicz.

Program obchodów

Obchody miały bogaty program na który składały się między innymi otwarcie na Placu Litewskim wystawy „Józef Czechowicz 1903–1939”, przygotowanej przez Oddział IPN w Lublinie, uroczystość przy pomniku Józefa Czechowicza, złożenie kwiatów pod tablicą pamięci poległych pracowników Zarządu Miejskiego przy budynku Ratusza, konferencja poświęcona wydarzeniom z września 1939 roku zorganizowana przez Oddział IPN w Lublinie, prezentacja aplikacji mobilnej „Lublin 39’”, słuchowiska „Dziennik z walczącego
miasta. Lublin 39” oraz reprintu albumu „Zniszczenia Lublina na skutek bombardowania przez Niemców – 9 IX 1939”, spacer edukacyjny przygotowany przez Oddział IPN „(Nie)znanymi śladami niemieckiej okupacji w Lublinie 1939-1944”, dla uczniów i nauczycieli, z wykorzystaniem aplikacji mobilnej „Lublin ‘39”, połączony z wizytą w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Uroczystości zakończyły się na cmentarzu przy ul. Unickiej, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów na kwaterach poległych od bomb Luftwaffe we wrześniu 1939 roku.

Józef Czechowicz

Józef Czechowicz to jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku. Urodził się 15 marca 1903 roku, jako najmłodsze z trojga dzieci Małgorzaty z Sułków i Pawła Czechowicza. Jako artysta zadebiutował w lubelskim piśmie „Reflektor” w 1923 roku. Kilka lat później ukazał się jego pierwszy tom poetycki – dobrze przyjęty przez krytykę literacką Kamień (1927).  W 1934 roku powstał jeden z najbardziej znanych tekstów Czechowicza – Poemat o mieście Lublinie. Znalazły się w nim wiersze połączone prozą poetycką oraz wzbogacone zaproponowanym przez poetę podkładem dźwiękowym. Tekst jako słuchowisko nadało Polskie Radio. Zginął 9 września 1939 roku podczas bombardowania miasta Lublina.

Więcej informacji: Józef Czechowicz

Źródło: zamek-lublin.pl/muzeum-jozefa-czechowicza

Autor:Michał Bogusław
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
10/10/2024
temperature icon 20°C
bezchmurnie
Humidity 68 %
Pressure 998 hPa
Wind 14 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top