Kraska (łac. Coracias garrulus), zwana czasem siwką, jest jednym z najbardziej kolorowych ptaków, które występują w Polsce. Jest również jednym z najrzadziej występujących gatunków ptaków w Polsce. Jeszcze sto lat temu w Polsce było 1000 par lęgowych tego gatunku, obecnie pozostało wyłącznie 10-13 par na Kurpiach (województwo mazowieckie). W Polsce gatunek ten jest szczególnie chroniony, choć na świecie nie uznano go za zagrożonego wyginięciem. W tym roku kraskę dostrzeżono na terenie Nadleśnictwa Tomaszów.
Kraska jest ptakiem z rodziny kraskowatych. Dorasta do 30 cm długości, wagi 200 g oraz rozpiętości skrzydeł do 70 cm, a więc jest raczej średniej wielkości. Jest ptakiem wędrownym, z lęgowiskami zlokalizowanymi w Europie i Azji Środkowej a zimowiskami w Afryce Subsaharyjskiej. Wyróżnia się charakterystycznym niebiesko-rdzawym ubarwieniem, skąd bierze nazwę. Nie jest ptakiem płochliwym: bytuje w pobliżu siedlisk ludzkich. Żywi się najczęściej dużymi owadami, choć nie pogardzi również mniejszymi kręgowcami – głównie gadami i płazami. Nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem, choć w Europie, w tym w Polsce, jest uznana za gatunek krytycznie zagrożony. W Estonii na przykład całkowicie zniknął. Przyczyna tego stanu rzeczy to głównie zmiany środowiskowe, między innymi wycinka starych drzew z dziuplami, gdzie zwykle zakładają gniazda, środki ochrony roślin, które skutecznie eliminują ich źródło pożywienia, urbanizacja… oraz koty, szczególnie dzikie i pół dzikie.
W tym roku kraskę widziano na terenie Nadleśnictwa Tomaszów. Nie ujawniono gdzie dokładnie, głównie z powodu konieczności ochrony tego gatunku. Pytaniem otwartym pozostaje czy kraska była u nas tylko przelotem czy planuje zostać na dłużej. W tym celu niezbędne jest prowadzenie dłuższej obserwacji. Choć już widywano te ptaki na Roztoczu, nigdy nie była to dłuższa obecność. Ale jeśli się potwierdzi, być może w Polsce odwróci się trend do wymierania tego gatunku.
Źródła:
1. Kraska wróciła na Roztocze? To jeden z najbarwniejszych ptaków w Polsce, „Dziennik Wschodni.pl”, 2024, 29 maja, URL: https://www.dziennikwschodni.pl/zamosc/kraska-wrocila-na-roztocze-to-jeden-z-najbarwniejszych-ptakow-w-polsce,n,1000343853.html, [dostęp: 5.09.2024];
2. Ekstremalnie rzadki ptak pojawił się w naszym regionie. W całym kraju jest ich zaledwie kilkanaście par (zdjęcia), „Lublin112.pl”, 2024, 4 września, URL: https://m.lublin112.pl/ekstremalnie-rzadki-ptak-pojawil-sie-w-naszym-regionie-w-calym-kraju-jest-ich-zaledwie-kilkanascie-par-zdjecia/, [dostęp: 5.09.2024].