W dniu 7 września 2024 roku, Administracja Spółdzielni Mieszkaniowej CZECHÓW zaprasza na obchody jubileuszu 50-lecia jej istnienia. Festyn odbędzie się na błoniach Szkoły Podstawowej numer 43 imienia Ignacego Jana Paderewskiego, zlokalizowanej przy ul. Józefa Śliwińskiego 5, od godziny 12:00. W programie przewidziano animacje dla dzieci, gastronomie, występy sceniczne oraz szereg innych atrakcji. A wieczorem, około godziny 20:00 wystąpi gwiazda wieczoru – Wojciech Cugowski z zespołem.
Spółdzielnia Mieszkaniowa CZECHÓW została założona 12 listopada 1974 roku, na terenach, gdzie od 1347 roku istniała mała wioska w posiadaniu Cebulków, następnie Piotr Koniński, Jan Bychawski, Rafał Ożarowski, aż w końcu rodzina Tarłów. W tym okresie był to obszar rzadko zaludniony, pofałdowany, o charakterze rolniczym. We wiosce dość szybko utworzono folwark, a potem fortalicjum. A w 1916 roku, wieś, jako Czechówka Górna została przyłączona do miasta Lublin. Do dziś pamiątka po tym okresie historycznym funkcjonuje w postaci na wpół zrujnowanego kościoła mariawitów przy ul. Paganiniego, pamiątki po dawnym pałacyku.
Spółdzielnia Mieszkaniowa CZECHÓW powstała z członków oczekujących na przydział mieszkaniowy w Spółdzielniach LSM, MOTOR i KOLEJARZ. Prace inwestycyjne ruszyły już w 1975 roku, także pierwsi mieszkańcy otrzymali przydziały już w 1976 roku. Wtedy budownictwo mieszkaniowe w Polsce przeżywało rozkwit, a Lubelskie Przedsiębiorstwo Budowlane, korzystając z technologii wielkiej płyty, było w stanie stawiać imponujące konstrukcje relatywnie szybko. Choć technologia miała też swoje ograniczenia. Zamiast planowanych wieżowców 15-piętrowych, powstały co najwyżej znane nam dzisiaj 10-piętrowce. Cechą wyróżniającą Spółdzielni, było nazywanie osiedli imionami wielkich polskich kompozytorów: Moniuszki, Szymanowskiego, Wieniawskiego, Lipińskiego oraz Chopina.
Co wyróżnia Spółdzielnię na tle nowszych inicjatyw budowlanych, to jej przemyślane rozplanowanie, którego zasługą była praca zespołu profesjonalnych architektów, planistów oraz urbanistów: Rity Nowakowskiej, Tadeusza Nowakowkiego, Janusza Gągała, Bogdana Jezierskiego, Andrzeja Lisa oraz Stanisława Machnika. Dzięki nim uzyskano przestronny oraz funkcjonalny layout, tak różny od nowoczesnych oraz planowanych koszmarów developerskich. Liczne nasadzenia zieleni, pawilony handlowo-usługowe, dziś już nie istniejące kioski RUCH oraz parkingi, oczywiście współcześnie za małe. Dodatkowo, roślinność miała 50 lat na bujny rozwój. Osiedle ma naprawdę miły i funkcjonalny rozkład. I jest w miarę sprawnie skomunikowane z resztą miasta, choć poranne i wieczorne korki są nie do uniknięcia.
Historia spółdzielni podzielona jest na trzy okresy: inwestycyjny, trwający do 1985 roku, wykończeniowo-modenrnizacyjny, trwający do 1995 roku oraz zarządczy, który trwa obecnie. Spółdzielnia przechodziła różne etapy oraz zakręty w swej historii w tym wynikające również ze zmian w prawie oraz możliwości działania Spółdzielni. Niemniej jednak wciąż działa oraz wychodzi naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej, na przykład prowadząc akcje wykupu gruntów, wymiany działek oraz modernizacji infrastruktury, na przykład ostatnia inicjatywa remontu balkonów na osiedlu Moniuszki.
Więcej szczegółów odnośnie festynu znaleźć można na stronie: https://sm-czechow.lublin.pl/festyn-07-09-2024-r-start12-00-tereny-zielone-przy-szkole-podstawowej-nr-43-w-lublinie/.