Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako Jednostka Wspierająca w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności działając na podstawie Porozumienia z Ministrem Klimatu i Środowiska, ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół. Nabór trwa od 30.09.2024 do 30.12.2024. Poniżej przedstawiamy szczegóły.
Informacje o naborze
Planowany oceny wniosku:
Całkowity czas oceny wniosku nie powinien przekroczyć 120 dni, przy czym w uzasadnionych przypadkach może on być wydłużony, jednak nie dłużej niż o kolejne 60 dni.
Miejsce składania wniosków:
Wniosek składa się za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST 2021) przy użyciu aplikacji WOD2021.
Sposób składania wniosków:
Wniosek składa się wyłącznie w postaci elektronicznej za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST 2021) przy użyciu aplikacji WOD2021, zgodnie z Instrukcją użytkownika aplikacji WOD2021, którą można znaleźć tutaj.
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Uczestnikiem Programu mogą być jednostki samorządu terytorialnego.
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
Wsparcie obejmuje przedsięwzięcia polegające na wsparciu poprawy efektywności energetycznej i/lub wymianie/modernizacji źródeł ciepła wraz z możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii w budynku/budynkach szkół i przedszkoli, przy czym zakres modernizacji energetycznej ww. budynków musi wynikać z posiadanego audytu energetycznego, wykazującego minimalną łączną redukcję zapotrzebowania na energię pierwotną budynków na poziomie 30% w stosunku do stanu istniejącego oraz redukcję zapotrzebowania na energię końcową na poziomie co najmniej 25% w stosunku do stanu istniejącego.
Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć
Ocena przedsięwzięć dokonywana jest przez jednostkę wspierającą plan rozwojowy (tj. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej) w oparciu o informacje zawarte we wniosku o objęcie wsparciem oraz dokumentację złożoną zgodnie z wykazem załączników.
Finanse
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia
Wsparcie bezzwrotne wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany wyrażony jako iloraz kosztów kwalifikowanych do powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza nie może przekraczać wartości 1 400 zł za 1 m2 powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza.
Jaka jest pula środków na nabór wniosków?
Kwota przeznaczona na wsparcie w naborze wynosi do 1 299 461 268,00 zł.
Niezbędne dokumenty
Szczegółowe informacje na temat zasad wyboru wniosków oraz przeprowadzania naboru znajdują się w Regulaminie Naboru Wniosków o objęcie wsparciem przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół i jest dostępny na stronie internetowej NFOŚiGW dot. naboru.
Inne ważne informacje
Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?
Środki odwoławcze przysługujące Wnioskodawcy zostały określone w rozdziale VIII. Procedura ponownej oceny Regulaminu Naboru Wniosków o objęcie wsparciem przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół.
Pytania i odpowiedzi:
Pytania dotyczące naboru można kierować na elektroniczną skrzynkę podawczą: /rm5eox834i/SkrytkaESP, adres poczty elektronicznej: szkoly_kpo@nfosigw.gov.pl, pod numer telefonu (22) 45 90 800 lub listownie na adres Funduszu – ul. Konstruktorska 3A, 02-673 Warszawa.
Linki:
Więcej informacji o naborze: NABÓR KPO
Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej