Tegoroczne wakacje dobiegły końca. Zainteresowani turyści jak również lokalna społeczność mogli spędzić je aktywnie na wiele sposobów, wybierając jedną z wielu opcji przygotowaną przez pracowników Lubelskich Parków Krajobrazowych. Propozycji było wiele do wyboru. Odbyły się rajdy rowerowe po terenach lubelskich parków krajobrazowych, warsztaty dla dzieci jak również można było zaobserwować wzmożony ruch kajaków na rzece Wieprz.

Oddział w Janowie Podlaskim przygotował rajd rowerowy, który związany był z obchodami jubileuszu 30-lecia „Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu”. 25-ciu miłośników turystyki rowerowej spotkało się w niedzielę, 25 sierpnia na działce edukacyjnej Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Janowie Podlaskim, by wspólnie pokonać dystans blisko 40 km poznając walory przyrodniczo – historyczne naszego parku. Otwarcia rajdu dokonał Pan Dyrektor – Paweł Łapiński, który z tej okazji specjalnie przybył na nasze Południowe Podlasie. Rowerzyści mogli na trasie podziwiać piękno podlaskiej przyrody jak i zapoznać się z historią obiektów zabytkowych na szlaku rowerowym.

W ramach zajęć „Lato z Kulturą” organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim w czwartek, 22 sierpnia został przeprowadzony także Rajd rowerowy na fragmencie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej Nadbużańskie Łęgi. Z uwagi na wiek uczestników (7-10 lat) uczestnicy przemieścili się z Janowa Podlaskiego za Wygodę, by przy końcowym odcinku ścieżki odpocząć i posilić się przy ognisku. Podczas rajdu był też spacer po lesie i zajęcia m.in. dotyczące znajomości drzew. W około 10 kilometrowym rajdzie wzięły udział 23 osoby.

Podczas „Wakacji w Kodniu z Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki” w poniedziałek, 26 sierpnia zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe promujące walory świętującego 30-rocznicę ustanowienia Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, na których po prezentacji tego obszaru dzieci malowały na torbach płóciennych swoje ulubione motywy przyrodnicze. W zajęciach wzięło udział 13-cioro dzieci.

W Janowie Lubelskim w dniach 29-30 czerwca odbyły się Dni Otwarte w Ostoi Konia Biłgorajskiego. Dla przybyłych gości dostępny był plac edukacyjny z dużą ilością tablic edukacyjnych oraz nasze wydawnictwa. Każdy z odwiedzających mógł z bliska zobaczyć konie i nakarmić je przyniesionymi smakołykami. Przez dwa dni ostoję konia odwiedziło wiele rodzin z dziećmi oraz turystów na rowerach.

Rok 2024 jest szczególnie ważny, gdyż Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie” 3 października będzie obchodził swoje 40-lecie. Elementem, który wyróżnia go wśród 17 parków krajobrazowych na terenie województwa lubelskiego jest hodowla konia biłgorajskiego, który został ogłoszony gatunkiem roku.

Oddział w Chełmie w ramach akcji – Wakacje z Parkami Krajobrazowymi przygotował dla osób spragnionych obcowania z przyrodą na dwóch kółkach Rajd Rowerowy przez tereny Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Rajd wystartował około godziny 9 w sobotę 27 lipca spod wiaty turystycznej znajdującej się za budynkami Nadleśnictwa Sobibór. Mimo dość słonecznej i ciepłej pogody, ranna godzina rozpoczęcia rajdu w sobotę, nie wpłynęła na wysoką frekwencję. Jednak jak się później okazało, ważna była nie ilość lecz jakość. Wśród 13 rowerzystów biorących udział w rajdzie, szczególny szacunek i podziw wzbudził 7-letni Staś, który bez problemów przejechał ponad 40 km wymagającej trasy. Na rajdzie nie zabrakło przejazdu leśnymi, często mocno piaszczystymi duktami przez dzikie obszary Parku ze śródleśnymi jeziorami i torfowiskami (przejazd szlakiem przez rez. Żółwiowe Błota – jezioro Perespa, okolice rez. Magazyn); polną drogą wzdłuż nieuregulowanej, granicznej rzeki Bug m.in. do jednego z sześciu punktów na całej granicy państwa tzw. Trójstyku Granic, gdzie znajduje się pomnik. Nad Bugiem można było zaobserwować ciekawe ptaki wodno-błotne, jak czaple białe i siwe czy różne gatunki brodźców żerujących na piaszczystych łachach. Dodatkowo trasa rajdu prowadziła przez malownicze wsie takie jak Sobibór, Orchówek oraz Żłobek, naturalnie wkomponowane w krajobraz, z licznymi gniazdami bocianów białych i z jeszcze obecnymi drewnianymi wiejskimi chatami.

– Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w przygotowanych przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Wakacjach z Parkami. Cieszymy się z waszego udziału i już teraz serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia – tymi słowami organizatorzy podsumowali Wakacje z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Źródło: Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Autor:Aleksandra Wieczorek
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
19/09/2024
temperature icon 22°C
zachmurzenie duże
Humidity 19 %
Pressure 1026 hPa
Wind 23 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top