W minioną niedzielę, 25 sierpnia odbył się rajd rowerowy „Podlaski Przełom Bugu” z okazji 30-lecia istnienia Parku. Uczestnicy rajdu pokonali na swoich rowerach 30 kilometrów w urokliwych okolicznościach przyrody, zatrzymując się przy ciekawych obiektach, takich jak: Pałac Cieleśnica, drewniany kościółek w Pratulinie oraz cmentarz unitów. Podsumowaniem rajdu był wypoczynek nad najcenniejszym walorem przyrodniczym Podlasia – rzeką Bug.

30 kilometrów na 30 lat Parku Krajobrazowego

Do tradycji Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych należy organizacja rajdów rowerowych w ramach obchodów jubileuszy istnienia swoich terenów chronionych. W niedzielę, 25 sierpnia – w urodzinową 30-stkę Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” zorganizowano rajd, połączony ze zwiedzaniem i relaksem w przepięknych, podlaskich okolicznościach przyrody.

Spędzanie wolnego czasu na dwóch kółkach staje się coraz bardziej popularne, a jeżeli odbywa się na terenach atrakcyjnych krajobrazowo i przyciąga turystów nawet z dalszych zakątków, w tym przypadku był to Lubartów, Dęblin i Węgrów. W rajdzie wzięło udział 25 uczestników, pochodzących także z okolicznych miejscowości, Janowa Podlaskiego czy Białej Podlaskiej, którzy znają wartość przyrodniczo-historyczną doliny Bugu i w tym szczególnym dniu chcieli być częścią tego wydarzenia.

Wydarzenie to, oprócz aktywnego odpoczynku w pięknych okolicznościach przyrody, stwarzało możliwość zapoznania z historią Pałacu Cieleśnica i związanych z nim rodzin Serwińskich i Rosenwerthów, o których przepięknie i humorystycznie opowiadała uczestnikom rajdu Iwona Kaliszuk. W Pratulinie zaś można było poznać historię Unitów Podlaskich i ich męczeńskiej śmierci odwiedzając drewniany kościółek (stanowiący Sanktuarium Męczenników) – w towarzystwie zjawiskowych żołn, kościół parafialny a także przemierzając Drogę Krzyżową prowadzącą na Cmentarz Unitów. Na wysokości Pratulina wycieczkowicze dotarli do rzeki Bug – najcenniejszego waloru przyrodniczego tego terenu, którą można było podziwiać w pełnym słońcu.

Rajd został zorganizowany we współpracy z Pałacem Cieleśnica i Muzeum Wódek i Likierów Ratyfikacji Cieleśnica, Kołem Gospodyń Wiejskich w Zaczopkach oraz ks. Jackiem Guzem – proboszczem Parafii Pratulin. Przeprowadzenie rajdu było możliwe dzięki współpracy międzyoddziałowej Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” z Oddziałem z Lubartowa. Doniosłości wydarzeniu dodała obecność Pawła Łapińskiego, dyrektora Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych na otwarciu rajdu.

Źródło: M. Żychowska, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Autor:Aleksandra Wieczorek
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
20/09/2024
temperature icon 22°C
zachmurzenie umiarkowane
Humidity 22 %
Pressure 1028 hPa
Wind 17 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top