Okres wakacji to zazwyczaj czas odpoczynku. Pomimo, że do rozpoczęcia roku akademickiego został ponad miesiąc, studenci z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie nie marnują czasu i realizują swoje zainteresowania… w terenie.  Grupa z Koła Naukowego Geografów UMCS realizuje projekt badawczy pt. „Zagrożenie osuwiskowe obszarów lessowych Lubelszczyzny w zmieniającym się klimacie”.

Studenci z UMCS nie próżnują!

Członkowie Koła Naukowego Geografów UMCS realizują projekt badawczy pod nazwą: „Zagrożenie osuwiskowe obszarów lessowych Lubelszczyzny w zmieniającym się klimacie”. Studenci przeprowadzili już badania terenowe w sześciu starannie dobranych lokalizacjach (okolice Kazimierza Dolnego, Szczebrzeszyna, Krasnegostawu, Strzyżowa nad Bugiem, Modliborzyc oraz Lublina). Członkowie Koła pod kierunkiem dr Piotra Demczuka wykonali wiercenia geologiczne w celu rozpoznania podłoża gruntowego, a następnie pobrali próby gruntu o nienaruszonej strukturze do badań ich właściwości fizycznych.

W ramach trwających badań laboratoryjnych pobranych prób określone zostają takie parametry jak: wilgotność gruntu, gęstość objętościowa, granice Atterberga czy współczynnik wodoprzepuszczalności, ale też wartości efektywne parametrów charakteryzujących wytrzymałość na ścinanie (kąt tarcia wewnętrznego i spójność).

– Wpływ globalnego ocieplenia i związanych z nim zmian klimatycznych na zagrożenia geohydrologiczne (np. powodzie, osuwiska, susze) są nadal trudne do określenia i przewidzenia. Badania, które realizujemy pozwolą w przyszłości na ocenę ryzyka wystąpienia zagrożenia osuwiskowego na lessowym obszarze Wyżyny Lubelskiej – poinformowali na swoim profilu na Facebooku studenci z Koła Naukowego Geografów UMCS im. A. Malickiego.

Źródło: Studenckie Koło Naukowe Geografów UMCS im. A. Malickiego/Facebook.

Autor:Aleksandra Wieczorek
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
14/12/2024
temperature icon 0°C
zachmurzenie duże
Humidity 89 %
Pressure 1014 hPa
Wind 18 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top