Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej umożliwia zdobywanie nowych i podnoszenie posiadanych, medycznych kwalifikacji zawodowych. Żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej mogą bezpłatnie korzystać z szerokiej gamy kursów organizowanych przez medyczne, wojskowe ośrodki szkoleniowe oraz otrzymywać dofinansowanie na studia czy specjalizacje, które rozwijają kompetencje przydatne zarówno w służbie wojskowej, jak i w ich dotychczasowej pracy zawodowej.

Lubelscy Terytorialsi będą mogli rozpocząć bezpłatne studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

Inwestowanie w personel medyczny to inwestowanie w cały sektor ochrony zdrowia w Polsce. Aktywizacja podnoszenia kwalifikacji zawodowych personelu medycznego w WOT, niezbędnych zarówno podczas działań wojennych, jak i w sytuacjach katastrof, klęsk żywiołowych oraz udzielania pomocy lokalnej społeczności, znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa wszystkich obywateli.

I tak, na żołnierzy chcących rozwijać swoje medyczne kompetencje podwójnego zastosowania – przydatne zarówno w Siłach Zbrojnych jak i w pracy na rynku cywilnym, czekają organizowane przez medyczne, wojskowe centra kształcenia kursy: doskonalące, specjalistyczne oraz kwalifikacyjne. Istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania na kształcenie podyplomowe, jak również z dofinansowania lub zwrotu kosztów kursów i szkoleń realizowanych poza systemem szkolnictwa wojskowego.

Ponadto, na mocy porozumienia z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, od października bieżącego roku chętni żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczną bezpłatne studia na kierunku ratownictwo medyczne. Studia specjalnie dedykowane służbom mundurowym. Zaprojektowane tak, aby ich harmonogram odpowiadał potrzebom słuchaczy, uwzględniając zarówno służbę wojskową, jak i pracę zawodową. Studia trwają 3 lata (6 semestrów). Absolwenci uzyskają cywilne prawo wykonywania zawodu i będą mogli pełnić służbę na etatach medycznych w jednostkach podległych Ministerstwu Obrony Narodowej, jak i podjąć pracę w cywilnym systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego (np. Pogotowie Ratunkowe, SOR).

Z tych programów mogą skorzystać żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, będący na etacie medycznym w WOT, cywilnie wykonujący zawód medyczny, bądź w najbliższej przyszłości planujący podjęcie takiego zawodu.

Aktualnie, w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w medycznym korpusie osobowym służbę pełni ponad 260 żołnierzy, jednak nabór chętnych z kompetencjami medycznymi nadal trwa.

Osoby wykonujące zawody medyczne oraz uczniowie i studenci kształcący się w tych kierunkach, którzy chcą swoje sprawności i doświadczenia wykorzystać w służbie wojskowej, nabyć nowych umiejętności i podnosić swoje kompetencje zawodowe, powinny skontaktować się z rekruterem 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej: http://www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl bądź zgłosić się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji, aby złożyć wniosek o powołanie.

Źródło: 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej.

Autor:Aleksandra Wieczorek
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
18/09/2024
temperature icon 24°C
bezchmurnie
Humidity 29 %
Pressure 1026 hPa
Wind 22 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top