W czwartek, 15 sierpnia na Starym Mieście w Lublinie wybrzmiały dźwięki hejnałów 30. polskich miast. To już kolejna, 30. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich. Wydarzenie wpisało się także w jubileusz urodzin Lublina. 15 sierpnia bowiem miasto świętowało 707. rocznicę istnienia. 

Do Lublina kolejny raz przyjechali hejnaliści z całej Polski

W tym roku przypadła okrągła, 30. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich. Tradycja tego wydarzenia sięga roku 1994 – wówczas po raz pierwszy do Lublina przyjechali goście z całej Polski, żeby wspólnie popularyzować swoje hejnały. W tym roku na Starym Mieście zaprezentowało się 30. hejnalistów.

Uroczystość rozpoczęła się barwnym przemarszem trębaczy i przedstawicieli władz samorządowych, którzy przeszli ze Starego Miasta w kierunku placu Litewskiego. Tam nastąpiło złożenie kwiatów przy pomnikach: Unii Lubelskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza i Konstytucji 3 Maja. Odegrano wówczas cztery hymny miejskie: Warszawy, Lubartowa, Drohiczyna oraz Krakowa. Kolejno, hejnaliści przeszli z powrotem na Stare Miasto, gdzie odbyła się część oficjalna wydarzenia. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina wygłosił przemówienie okolicznościowe, oficjalnie rozpoczynając 30. Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich.

– Już po raz 30. hejnały zabrzmiały w centrum Lublina. Po raz kolejny gościliśmy trębaczy z całej Polski na Ogólnopolskim Przeglądzie Hejnałów Miejskich. Z okazji tego jubileuszu miałem przyjemność uhonorować medalami osoby od lat zaangażowane w działalność na rzecz popularyzacji tradycji hejnałowych i podziękować im za wkład w upowszechnianie dziedzictwa narodowego oraz wieloletnią obecność w życiu kulturalnym Lublina. Cieszę się również, że po raz kolejny mogłem uczestniczyć w otwarciu wydarzenia, które jest okazją do przedstawienia mieszkankom i mieszkańcom oraz gościom odwiedzającym Lublin hejnałów polskich miast, a także ich popularyzacji. Z kolei dla Lublina stanowi utrwalenie tradycji odgrywania hejnału sięgającej XVI w., kiedy po raz pierwszy został zaprezentowany z wieży kościoła farnego pw. św. Michała. Potem można go było usłyszeć z balkonu Bramy Krakowskiej, a obecnie z balkonu Ratusza przy pl. Łokietka – napisał też na swoich mediach społecznościowych Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Później, odegrano hejnały kolejnych polskich miast, biorących udział w Przeglądzie. Całemu widowisku przyglądali się tłumnie zgromadzeni na Starym Mieście lublinianie oraz turyści.

Wydarzenie wpisywało się także w celebrowanie 707. urodzin miasta. 15 sierpnia 1317 r. Władysław Łokietek wydał Lublinowi akt lokacji na prawie magdeburskim, co jest uznawane za początek narodzin miasta.

Źródło: Miasto Lublin/Facebook.

Autor:Aleksandra Wieczorek
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
10/09/2024
temperature icon 15°C
zachmurzenie duże
Humidity 90 %
Pressure 1010 hPa
Wind 11 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top