Na skutek gwałtowanych zmian klimatu, spowodowanych między innymi zmniejszaniem się terenów zielonych w miastach, Zarząd Województwa Lubelskiego ogłosił otwarty konkurs ofert „ZasadźMy 550 drzew!” skierowany do organizacji pozarządowych. Nabór wniosków potrwa do 20 sierpnia bieżącego roku.

Celem konkursu jest wyłonienie i dofinansowanie projektów nasadzeń co najmniej 550 drzew. Liczba nawiązuje do obchodzonej w tym roku okrągłej rocznicy istnienia Województwa Lubelskiego.

– To szczytna inicjatywa, która z jednej strony stanowi element obchodów 550-lecia Województwa Lubelskiego, umożliwiając włączenie się w to całoroczne wydarzenie organizacjom non-profit z terenu województwa lubelskiego, a jednocześnie w sposób pozytywny wpłynie na naszą przyrodę i środowisko – powiedział Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Marek Wojciechowski.

Konkurs wpisuje się w zakres ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, który został uwzględniony w „Programie współpracy Samorządu Województwa Lubelskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2024”.

Konkursowe zadanie polega na zorganizowaniu co najmniej jednej akcji sadzenia rodzimych gatunków drzew na terenie województwa lubelskiego połączonej z edukacją ekologiczną mieszkańców w obrębie miast powyżej 8 tys. mieszkańców, przy czym:

  • zadanie można realizować od 17 września do 15 listopada 2024 r.
  • jeden wykonawca powinien zasadzić minimum 50 drzew w jednej lokalizacji (jednym mieście),
  • każda sadzonka powinna mieć wysokość co najmniej 120 cm (w części nadziemnej),
  • w ramach zadania wyklucza się możliwość nasadzeń sadzonek drzew karłowych i niskopiennych, a także gatunków drzew obcych i inwazyjnych,
  • sadzonki powinny być posadzone bezpośrednio do gruntu (nie w donicach),
  • tematyka działań edukacyjnych powinna dotyczyć roli drzew w przyrodzie ze szczególnym akcentem na ich znaczenie dla człowieka w obliczu zmian klimatu oraz nadmiernego, nieprzemyślanego wykorzystywania betonu w przestrzeni publicznej miast.

Realizacja konkursowych zadań ma przyczynić się do zwiększenia:

  • ilości rodzimych gatunków drzew, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków miododajnych, na terenach publicznych, takich jak:
    działki będące własnością samorządów lokalnych, w tym tereny przyszkolne, przydrożne pasy zieleni, obiekty sportowe,
    tereny wspólnot mieszkaniowych itp.,
  • świadomości mieszkańców województwa lubelskiego na temat znaczenia drzew w przyrodzie i środowisku człowieka, a także do zaktywizowania ich do działań na rzecz zazieleniania miast.

Docelowym efektem konkursu mają być:

  • poprawa jakości powietrza,
  • ograniczenie odpływu wody deszczowej,
  • udzielanie schronienia dzikim zwierzętom,
  • zwiększenie bazy pożytkowej dla pszczół i innych owadów zapylających na terenie województwa lubelskiego.

Jak przystąpić do konkursu?

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wypełnienie i złożenie oferty najpierw w generatorze wniosków Witkac.pl, a następnie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu „ZasadźMY 550 drzew!” oraz dokumenty (w tym uchwała i ogłoszenie) zostały udostępnione na stronie Biuletynu Informacji Publicznej

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Autor:Aleksandra Wieczorek
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
14/12/2024
temperature icon 0°C
zachmurzenie duże
Humidity 89 %
Pressure 1015 hPa
Wind 21 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top