Jak co roku, podczas obchodów Święta Wojska Polskiego, Wisłostradą jak i w latach poprzednich, obejrzymy paradę sprzętu wojskowego organizowaną przez 1 Warszawską Brygadę Pancerną Wojska Polskiego stacjonującą w Wesołej. W tym roku po raz pierwszy zabraknie kilku starych gości, natomiast pojawi się kilku nowych gości, którzy zostaną z nami na dłużej.
Obecnie trwa przygotowanie sprzętu oraz zgrywanie załóg aby nie spowodować nieprzewidzianych. O ile stłuczka samochodów osobowych nie powoduje zbyt poważnych skutków dla infrastruktury drogowej, o tyle kolizja dwóch ciężko opancerzonych czołgów o masie od 56 do 74 ton to wyzwanie dla wszystkich. Wojskowi z Wesołej na szczęście uniknęli podobnych wpadek w przeszłości i prawdopodobnie utrzymają ten wynik i w tym roku. I tak w tym roku z wyposażenia Wojska Polskiego zaobesrwować będziemy mogli: czołgi podstawowe M1A1FEP Abrams (starsza generacja, przekazana Polsce w zamian za czołgi przekazane na Ukrainę), K2GF Black Panther (czołg produkcji koreańskiej, wyprodukowany na licencjach niemieckich i amerykańskich) i Leopard 2PL (zmodernizowane Leopardy 2A4 i 2A5, które są uznawane za przestarzałe, szczególnie po doświadczeniach armii tureckiej w Syrii w 2016 roku, nieprzystosowane do współczesnego pola walki).
Wśród wozów opancerzonych, na pierwszy plan wysuwają się kołowe transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach (bardzo skuteczny oraz sprawdzony projekt, swój chrzest bojowy przeszedł w Afganistanie oraz Iraku, obecny również na ukraińskich polach bitew), armatohaubice samobieżne Krab (jedna z pierwszych konstrukcji tej klasy przekazanych z Zachodu na Ukrainę, i zachwalana przez tamtejszych artylerzystów) i K9A1 Thunder (dziadek naszego Kraba, któremu użyczył między innymi podwozia), moździerze samobieżne Rak, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta, M142 HIMARS (kolejny projekt znany z Ukrainy, siejący postrach w szeregach armii rosyjskiej pomimo prób znalezienia środków zakłócania systemów celowniczych rakiet) Homar-K (jego koreański młodszy brat, który dopiero czeka na swój chrzest bojowy), bojowe wozy piechoty Borsuk (kolejny nowy nabytek Wojska Polskiego, zastępujący stare i wysłużone maszyny radzieckie), wozy rozpoznawcze Żmija i Kleszcz, samochody opancerzone M1240A1 MATV i Waran.
Natomiast w powietrzu wśród nowych nabytków zobaczyć będzie można helikoptery S-70i Black Hawk (linia znana i uznana na całym świecie za efektywną oraz prostą konstrukcję), W-3 Sokół, AW101 i AW149 (które reprezentują polską myśl techniczną a w ich produkcji uczestniczą zakłady w Świdniku), a także samoloty takie jak F-16C/D Block 52+ Jastrząb (solidna i sprawdzona konstrukcja, która jest rozwijana od lat 80. XX wieku, a ostatnio plotki głoszą, że lata już po ukraińskim niebie), FA-50 Fighting Eagle (koreańska konstrukcja, mniejszy i zwinniejszy krewniak F-16, doskonały jako samolot szkoleniowy do amerykańskiej konstrukcji), M346 Bielik (jedna z tych konstrukcji rozbiła się 12 lipca w Gdyni, pilot niestety zginął na miejscu), a być może także najnowszy nabytek Sił Powietrznych, czyli samoloty wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW (konstrukcje tego typu służą jako oczy i uszy samolotów bojowych. Nie jest to jednak AWACS, ponieważ brak możliwości kontrolowania działań podległych sił powietrznych).
Dodatkowo w paradzie uczestniczyć będą pododdziały reprezentacyjne Wojska Polskiego oraz pododdziały reprezentacyjne oraz sprzęt i wyposażenie sił sojuszniczych. Defilada rozpocznie się 15 sierpnia 2024 roku o godzinie 14:00.
Źródło:
D. Ratka, Przygotowania do Święta Wojska Polskiego [FOTO], „Defence24.pl”, 2024, 7 sierpnia, URL: https://defence24.pl/sily-zbrojne/przygotowania-do-swieta-wojska-polskiego-foto, [dostęp: 8.08.2024].