W piątek, 16 sierpnia w Biurze Wystaw Artystycznych- Galerii Zamojskiej zaplanowano otwarcie dwóch wystaw. Jedna z nich będzie dotyczyła malarstwa i rysunku Franciszka Maśluszczaka, a druga będzie poplenerową wystawą ilustracji „Inspiracje twórczością Isaaca Bashevisa Singera”. Start o godzinie 17.

W piątek, 16 sierpnia w Biurze Wystaw Artystycznych- Galerii Zamojskiej zaplanowano otwarcie dwóch wystaw. Jedna z nich będzie dotyczyła malarstwa i rysunku Franciszka Maśluszczaka, a druga będzie poplenerową wystawą ilustracji „Inspiracje twórczością Isaaca Bashevisa Singera”. Start o godzinie 17.

Franciszek Maśluszczak – malarz, rysownik, grafik, ilustrator, autor polichromii, projektant witraży. Urodził się 21 stycznia 1948 r. w Kotlicach k/Zamościa. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. B. Morando w Zamościu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni grafiki prof. J. Pałki w 1974 r. Współpracował z wieloma wydawnictwami m.in. z prasą codzienną „Rzeczpospolita” czy z tygodnikami „Literatura”, „Zwierciadło”. Należy do ZPAP i ZAiKSu, jest honorowym członkiem Konfraterni Kazimierskiej oraz koła Rotary Sobieski. Bierze czynny udział w życiu artystycznym – w obradach jury, w komisjach i konferencjach, wspiera aukcje dobroczynne m.in. im. Brata Alberta w Rzeszowie, „Wielkiego Serca” w Krakowie, „Wielcy Małym” w Warszawie, WOŚP w Puławach, radiową akcję „Choinki Jedynki”.

 

Fot. BWA Zamość.
Wernisaż odbędzie się w piątek – 16 sierpnia, Fot. BWA Zamość.

„Świat, którego już nie ma …” – wystawa pt.: „Inspiracje twórczością Isaaca Bashevisa Singera
poplenerowa wystawa ilustracji”

–  Singerowski świat stał się też tematem prac tegorocznego 38. Międzynarodowego Pleneru Ilustratorów, odbywającego się w roztoczańskim Zwierzyńcu, którego motywem przewodnim jest twórczość Isaaca Bashevisa Singera, związanego z pobliskim Biłgorajem.
Bogata twórczość pisarza, odnosząca się w wielu wątkach do tego regionu Polski, znalazła swoje odbicie na płótnach i kartonach artystów uczestniczących w plenerze. Zadziwia w nich niezwykła symbioza słowa i obrazu, który – używając singerowskiej przenośni – „otwiera
dusze”. Otwiera je na zapomniany, nieznany już sztetl, który pisarz odmalował na kartach swych książek. Odmalował tak sugestywnie, że artystom pozostaje już tylko zamienić przekaz werbalny w obrazowy świat. Świat pełen symboli. Świat barwny i szary, radosny i cierpiący,
duchowy i mroczny. Wśród zilustrowanych powieści i opowiadań pojawiają się te, których akcja rozgrywa się w miasteczkach Lubelszczyzny: Sztukmistrz z Lublina; Ruda Kejla; Szosza; Jentl, chłopiec z jesziwy; Gimpel Głupek; Niewolnik; Szatan w Goraju; Tejbełe
i demon; Opowieść o trzech życzeniach; Radość. Kilka prac nawiązuje też do Opowiadań dla dzieci, przedstawiając Kozę Złotkę na pastwisku. Są też prace nie odnoszące się bezpośrednio do konkretnych tytułów, a ilustrujące świat i zdarzenia opisywane przez Singera. Mamy także interesujące portrety pisarza, zarówno realistyczne, jak też w ujęciu symbolicznym. Niech więc inspirowane twórczością Singera dzieła plastyczne przeniosą nas w zapomniany świat narodu, który od wieków oddziaływał na wyjątkowy obraz wieloetnicznej Rzeczypospolitej, zapisując się jej dziejach, kulturze i tradycji – pisze doktor Piotr Kondraciuk z Instytutu Rynku Sztuki i Zarządzania w Kulturze z Akademii Zamojskiej w Zamościu.

Fot. BWA Zamość.
W piątek – 16 sierpnia będzie też wernisaż wystawy „Inspiracje twórczością Isaaca Bashevisa Singera”Fot. BWA Zamość.

 

Kiedy i gdzie będą wernisaże?

Wernisaż wystawy : 16 sierpnia 2024 r. o godz. 17.00,
Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska, ul. Staszica 27,
Wystawa czynna: do 22 września 2024 r.

Źródło: BWA Zamość.

Autor:Aleksandra Wieczorek
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
17/09/2024
temperature icon 12°C
zachmurzenie duże
Humidity 82 %
Pressure 1022 hPa
Wind 14 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top