W Bibliotece Uniwersyteckiej KUL w Lublinie można podziwiać rękopisy słynnych romantycznych dzieł literackich, w tym przede wszystkim „Romantyczność”, uznawaną za manifest romantyzmu w Polsce oraz „Dziady” (II część) Adama Mickiewicza. Znajdziemy też rękopisy dzieł autorstwa pozostałych Filomatów. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
W Bibliotece Uniwersyteckiej KUL (przy ul. Chopina 27) w specjalnie przygotowanych gablotach zostały umieszczone rękopisy dzieł literackich polskich romantyków, łącznie z ich adnotacjami i dopiskami. Znajdziemy tam między innymi: „Romantyczność” i „Dziady” cz. II A. Mickiewicza oraz 10 innych rękopisów, autorstwa pozostałych członków Towarzystwa Filomatów. W sali, gdzie została zaaranżowana wystawa, jest też wyświetlany film, podczas którego można wysłuchać recytacji słynnej „Romantyczności” naszego narodowego wieszcza.
Towarzystwo Filomatów było polskim tajnym stowarzyszeniem studentów i absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego działającym w latach 1817-1821. Poza Adamem Mickiewiczem jego członkami byli też m.in. Tomasz Zan, Onufry Pietraszkiewicz, Jan Czeczot, Ignacy Domeyko. W zasobach biblioteki KUL znajdują się tysiące dokumentów, głównie protokoły z posiedzeń towarzystwa, utwory literackie i sprawozdania z mniej oficjalnych spotkań filomackich. Perłą w koronie są właśnie umieszczone w sercu sali wystawowej rękopisy Adama Mickiewicza: „Pierwiosnek” (pierwszy wiersz w „Balladach i romansach”), „Romantyczność” oraz dwie strony II części „Dziadów”. Z przekreśleniami i adnotacjami.
Wystawę można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL (przy ul. Chopina 27) od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 15. Będzie dostępna przynajmniej do końca sierpnia. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.