Miasto podsumowało III edycję spacerów edukacyjnych „Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!” dla uczennic i uczniów lubelskich szkół. W tej odsłonie programu wzięło udział niemal 3 tys. dzieci i młodzieży z 53 lubelskich placówek oświatowych.

– Program „Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!” powstał w ubiegłym roku, jako element obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Od początku funkcjonowania cieszy się ogromnym zainteresowaniem lubelskich szkół, co pokazuje, że warto podejmować inicjatywy aktywizujące i włączające młodzież we wspólne działania. Dzięki spacerom młode mieszkanki i mieszkańcy Lublina w ciekawy sposób poszerzają swoją wiedzę o historii naszego miasta, jego zabytkach oraz miejscach wartych poznania – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

„Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!” to cykl spacerów z Przewodniczkami i Przewodnikami Inspiracji oraz lekcji muzealnych dla uczennic i uczniów lubelskich placówek oświatowych. Program ma na celu aktywizację dzieci i młodzieży, a także zachęcenie ich do samodzielnego poznawania historii oraz atrakcji turystycznych Lublina. Trzecia edycja cyklu trwała od marca do czerwca br. W tym czasie odbyły się 124 wydarzenia, w których udział wzięło 144 klasy z 53 szkół i placówek oświatowych. 14 Przewodniczek i Przewodników Inspiracji oprowadziło po najciekawszych miejscach Lublina blisko 3 tys. uczennic i uczniów. W ramach spotkań odbyły się m.in.: spacery ogólne, tematyczne i dzielnicowe, kompleksowe zwiedzanie zabytków, warsztaty edukacyjne oraz gry miejskie i łamigłówki. Ofertę akcji uzupełniły lekcje w Muzeum Narodowym w Lublinie oraz przejazdy zabytkowym autobusem Gutkiem z opowieściami przewodnika o mijanych obiektach i miejscach.

Od początku funkcjonowania cyklu spacerów odbyło się 389 wydarzeń, w których uczestniczyło niemal 9 tys. uczniów i uczennic z 85 placówek oświatowych – szkół podstawowych i średnich, szkół zawodowych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych. Uczestnicy spotkań przemierzyli niemal 800 km, a wspólne wędrówki po mieście trwały łącznie 750 godzin. W całym programie współpracę podjęło 14 Przewodniczek i Przewodników Inspiracji.

Autor:MK
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
20/07/2024
temperature icon 29°C
zachmurzenie duże
Humidity 47 %
Pressure 1013 hPa
Wind 11 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top