W piątek, 5 lipca br., na bramie koszar na Majdanku w Lublinie stawiło się 130 ochotników, którzy w te wakacje postanowili założyć mundur. Najbliższe szesnaście dni rekruci spędzą na szkoleniu wojskowym w ramach projektu „Wakacje z WOT” z 2 Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej.

Na Lubelszczyźnie, już po raz szósty, rozpoczęły się „Wakacje z WOT”. To nietypowa propozycja spędzenia wakacyjnej przerwy w nauce czy pracy. Nazwa projektu niech jednak nikogo nie zmyli, gdyż nie chodzi tu o formę wypoczynku. To propozycja wojskowego szkolenia adresowana głównie do pełnoletnich uczniów, nauczycieli i studentów. Z wakacyjnych terminów może skorzystać każdy mieszkaniec naszego regionu, który chce zdobyć nowe umiejętności, poprawić kondycję lub zrealizować swoje marzenia o wojsku. Programowo „Wakacje z WOT” nie różnią się od innych szkoleń tego typu organizowanych w Wojskach Obrony Terytorialnej. Prowadzone są dwa rodzaje szkoleń: podstawowe, 16-dniowe dla osób, które nie mają doświadczenia wojskowego oraz szkolenie wyrównawcze, 8-dniowe dla żołnierzy rezerwy.

Jak przebiega szkolenie?

Pierwsze dni szkolenia podstawowego upływają pod znakiem dopełnienia niezbędnych formalności. Rekruci pobierają umundurowanie i wyposażenie indywidualne – hełm, buty, plecak piechoty, śpiwór i karimatę. Przechodzą szkolenia instruktarzowe oraz egzamin ze prawności fizycznej. Każdy kolejny dzień to intensywny trening wojskowy. Przyszli Terytorialsi muszą zapoznać się z podstawami żołnierskiego rzemiosła, w tym przede wszystkim z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią oraz elementami taktyki. Uczą się podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, ewakuacji rannego, pracy z mapą i łączności. Ostatni dzień szkolenia to tzw. „pętla taktyczna” czyli sprawdzian zdobytej wiedzy i umiejętności. Wszyscy, którzy pomyślnie ukończą szkolenie, złożą uroczystą przysięgę, która odbędzie się 20 lipca br. w Radzyniu Podlaskim. Następnie zasilą jeden z pięciu batalionów 2 LBOT – w Lublinie, Dęblinie, Bezwoli, Kraśniku i Zamościu.

Złóż wniosek i dołącz do nas w te wakacje!

Pierwsze szkolenie w ramach „Wakacji z WOT” właśnie się rozpoczęło. Lubelscy Terytorialsi przygotowali jeszcze dwa terminy: szkolenie podstawowe w dniach 9-24 sierpnia i 14-29 września oraz szkolenie wyrównawcze w dniach 14-21 września.

Jeśli chciałbyś wziąć udział w kolejnych szkoleniach skorzystaj z pomocy rekruterów 2 LBOT – dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub zadzwoń pod numer Linii Wsparcia Rekrutacji: 800 696 077. Możesz też złożyć wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji – w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej lub Zamościu, a także poprzez platformę internetową ePUAP.

Podstawowe wymagania jakie muszą spełnić kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej to: pełnoletniość, posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, niekaralność, niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nieposiadanie przydziału kryzysowego.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Istotą Terytorialnej Służby Wojskowej, jest jak najlepsze zbalansowanie życia zawodowego i osobistego ze służbą na rzecz ojczyzny, regionu i społeczności lokalnej.

 

Autor:MK
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
23/07/2024
temperature icon 26°C
zachmurzenie duże
Humidity 73 %
Pressure 1015 hPa
Wind 16 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top