W ramach kolejnej edycji Fundusze norweskie i EOG (2021-2028) do Polski trafią ponad 924 miliony euro, z tego 10% – ponad 92 miliony – zostanie przeznaczonych na fundusz dla społeczeństwa obywatelskiego. To niemal dwukrotnie więcej niż w obecnej edycji. Negocjacje pomiędzy Unią Europejską a Państwami-Darczyńcami zostały zakończone, a decyzja o podpisaniu umów podjęta na poziomie Rady UE.

Kluczowe obszary, które będą wspierać Fundusze Norweskie i EOG w kolejnych latach to:

  • europejska zielona transformacja,
  • demokracja, rządy prawa i prawa człowieka,
  • włączenie i odporność społeczna.

 

Rada zatwierdza porozumienia w sprawie Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2021–2028. Rada przyjęła dziś decyzję w sprawie podpisania i tymczasowego stosowania porozumień w sprawie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Norweskich Mechanizmów Finansowych na lata 2021–2028. Decyzja obejmuje także podpisanie i tymczasowe stosowanie dwóch dwustronnych protokołów w sprawie handlu rybami z Islandią i Norwegią, które były negocjowane równolegle. Ponadto Rada zasadniczo wyraziła zgodę i postanowiła zwrócić się do Parlamentu Europejskiego o zgodę na zawarcie tych dwóch umów i dwóch protokołów.

Mechanizmy Finansowe EOG i Norweski Mechanizm Finansowy na lata 2021-2028 określają wkład państw EFTA należących do EOG – Islandii, Liechtensteinu i Norwegii – w zmniejszanie dysproporcji gospodarczych i społecznych w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Obydwa mechanizmy finansowe zapewnią łącznie wkład finansowy w wysokości 3,268 mld euro na rzecz spójności gospodarczej i społecznej w Europejskim Obszarze Gospodarczym od maja 2021 r. do kwietnia 2028 r. Kwota ta obejmuje przydziały dla poszczególnych krajów dla Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Grecji, Węgier, Łotwy, Litwy, Malty, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Słowenii, w oparciu o klucz podziału dla Funduszu Spójności.

Źródło: Fundusze Norweskie

 

Autor:MK
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
24/07/2024
temperature icon 18°C
zachmurzenie duże
Humidity 77 %
Pressure 1012 hPa
Wind 21 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top