Co o tym sądzicie? Zapraszamy do naszego sondażu poniżej! Po koniec czerwca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udzieliła koncesji dla  Telewizji Republika S.A. na program „Republika” oraz dla spółki Fratria Sp. z o.o. na program „WPOLSCE24” na okres 10 lat.  Oznacza to, nowe programy w sygnale ogólnopolskiego multipleksu MUX-8 będą udostępniane odbiorcom bezpłatnie. Wg KRRiT rozwiązanie to będzie gwarantem zachowania różnorodnej i pluralistycznej oferty programowej na rynku mediów w Polsce.

Wg Wikipedii pluralizm mediów – prawo do funkcjonowania w państwie nieograniczonej liczby niezależnych środków masowego przekazu. Stanowi przeciwieństwo koncentracji mediów w państwach niedemokratycznych. Różnorodność mediów może być rozważana w kontekście społecznym, politycznym, a także ekonomicznym.

W domyśle ma to zapewnić konkurencję mediom mainstreamowym, które po wyborach parlamentarnych w październiku minionego roku oraz gwałtownym zmianom w strukturze zarządzania publicznych spółek telewizji i radia  wróciły do stanu sprzed 2015 roku. Wówczas to zakres informacyjny oraz narracja polityczna w mediach głównego była podobna i tendencyjna.

Media Publiczne po każdych wyborach parlamentarnych stawały się łupem politycznym zwycięzców.  Oni zawsze też deklarowali odpolitycznienie mediów. Nigdy w Polsce się to jednak nie udało. Podczas 8-letnich rządów PiS  trudno było nie zauważyć, że TVP stała się jaskrawym przeciwieństwem TVN.  W spolaryzowanym społeczeństwie każda część Polski oglądała więc własną TV, której konserwatywnemu elektoratowi nagle zabrakło.

TV Republikę wydaje Tomasz Sakiewicz, który jest jednocześnie szefem Klubów Gazety Polskiej. Po jesiennych wyborach zorganizował on zjazd sympatyków klubów w Spale. Wziął w nim udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, który po utracie TVP przez PiS zapowiedział utworzenie nowej telewizji. Prezes PiS nie dostrzegł jednak, że ona już istnieje. Gdyby PiS  przez 8 lat rządów wspierał TV Republika Tomasz Sakiewicz na pewno byłby teraz w innym miejscu, a TVP być może nie musiałby przechodzić tak gwałtownych zmian. Paradoksalnie w konsekwencji decyzji KRRiT, jeśli nie zostanie ona zablokowana, pojawia się szansa dla mediów publicznych. Jeśli spolaryzowane społeczeństwo będzie miało swoją TV Republikę i TVN to może w przyszłości politycy odczepią się od TVP.

Co myślisz o udzieleniu koncesji przez KRRiT dla TV REPUBLIKA?
Autor:Marek Dronio
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
23/07/2024
temperature icon 26°C
zachmurzenie duże
Humidity 72 %
Pressure 1015 hPa
Wind 14 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top