Obecnie aura nad krajem jest dość chłodna, w nocy z wtorku na środę odnotowano jedynie 4 stopnie Celsjusza, jednak to koniec zimnych dni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z nadchodzącymi upałami. Prognozy wskazują, że w najbliższą sobotę i niedzielę temperatura w regionie województwa lubelskiego przekroczy 30 stopni Celsjusza, osiągając nawet 35 stopni w cieniu.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą prowadzić do zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz powodować straty materialne. IMGW apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie przebywania na otwartym słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 11:00 a 17:00.

Rekomendacje dla mieszkańców:

  • Pij dużo wody: Nawadnianie organizmu jest kluczowe podczas upałów. Zaleca się spożywanie co najmniej 2-3 litrów wody dziennie.
  • Unikaj wysiłku fizycznego: Ogranicz intensywne ćwiczenia i prace na świeżym powietrzu w najgorętszych godzinach dnia.
  • Chłodzenie organizmu: Staraj się przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach lub korzystać z wentylatorów. Możesz także stosować zimne okłady lub chłodne prysznice.
  • Nos odpowiednie ubranie: Wybieraj lekkie, przewiewne ubrania w jasnych kolorach oraz nakrycie głowy.
  • Opiekuj się seniorami i dziećmi: Starsze osoby i dzieci są szczególnie narażone na skutki upałów. Upewnij się, że są odpowiednio nawodnieni i chronieni przed słońcem.

Meteorolodzy przewidują, że wysokie temperatury mogą utrzymać się przez kilka dni. Służby medyczne oraz ratunkowe są w pełnej gotowości, by reagować na wszelkie sytuacje kryzysowe związane z upałami.

Miejscowe władze i służby miejskie również podjęły działania mające na celu łagodzenie skutków wysokich temperatur. W wielu miastach uruchomiono kurtyny wodne, a także zwiększono liczbę patroli monitorujących stan zdrowia bezdomnych i osób starszych.

Autor:MK
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
23/07/2024
temperature icon 26°C
zachmurzenie duże
Humidity 70 %
Pressure 1015 hPa
Wind 27 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top