Miasto rozstrzygnęło konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół podstawowych „ECO torbę mam – zaprojektowałem sam”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbyło się w dniu 17 czerwca w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2 w sali Konferencyjnej nr 252 na II piętrze.

Konkurs „ECO torbę mam – zaprojektowałem sam” miał zwrócić uwagę mieszkanek i mieszkańców Lublina, a w szczególności tych najmłodszych na problem wytwarzania ogromnej ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Tematyka pracy plastycznej powinna była nawiązywać do celu konkursu. Należało wziąć pod uwagę, że projekt zostanie przeniesiony na ekologiczną płócienną torbę. Praca powinna była być wykonana w formacie A4, techniką płaską – rysunek, bez użycia sypkich materiałów. Praca mogła zawierać hasło składające się z pięciu słów zachęcające do rezygnacji z używania opakowań foliowych. Prace powinny były zostać wykonane indywidualnie oraz dostarczane do Urzędu do dnia 12 marca 2024 r.

Konkurs cieszył się ogromną popularnością. Z przyjemnością oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych uczestników przelane na papier. Komisja Konkursowa będąca pod ogromnym wrażeniem miała nie lada zadanie, aby z 357 nadesłanych prac wyłonić jednego laureata i siedem wyróżnień, wszystkie prace były piękne, kolorowe, ciekawe i starannie wykonane. W rezultacie wybrano 8 prac i przyznano nagrody. Oto nagrodzone:

I miejsce:

Amelia Misiarz praca pt. „Eko-Torbacz”, uczennica klasy II „c” Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie.

Wyróżnione prace:

Magdalena Macech, praca pt. „Ekologiczny Lublin”, uczennica klasy III A Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie.

Inga Widomska, praca pt. „Stop Plastik”, uczennica klasy VII C Szkoły Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie.

Mateusz Urban, praca pt. „Moje Zakupy Oddychają”, uczeń klasy IV B Szkoły Podstawowej nr 7 im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie.

Michalina Kowalik, praca pt. „Zmień foliaka na Ekotorbiaka”, uczennica klasy IV B Szkoły Podstawowej nr 15 im. Jana Pawła II w Lublinie.

Zuzanna Woś, praca pt. „Ziemia wyznacza modę”, uczennica klasy VIII A Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

Kornel Woźniak, praca pt. „Opakowania z plastiku – czas podejść”, uczeń klasy VIII A Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

Natalia Bolibok, praca pt. „Eco torbę mam – zaprojektowałem sam”, uczennica klasy VII B Szkoły Podstawowej nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie.

Gratulujemy, wszystkim uczestnikom i serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, dziękujemy nauczycielom, opiekunom szkolnym za pomoc w realizacji konkursu, zwłaszcza tym najmłodszym uczestnikom.

Po wręczeniu nagród odbyło się spotkanie w ramach projektu Circular WEEEP. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: przedstawiciele samorządów oraz przedsiębiorców działających na rynku w zakresie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

– Podczas spotkania chcemy przybliżyć cele i założenia projektu oraz przedstawić dotychczasowe działania. Wspólnie z uczestnikami projektu zależy nam na wypracowaniu jak najlepszych rozwiązań dotyczących produkcji, użytkowania oraz naprawy sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także jego recyklingu. Poruszymy również tematy dotyczące problemu pojawiania się w odpadach komunalnych baterii litowo-jonowych, znajdujących się m.in. w e-papierosach oraz metod przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w zakładzie przetwarzania Polskiej Korporacji Recyklingu, która jest partnerem Miasta Lublin projekcie – mówi Marta Smal-Chudzik, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Jednym z działań podjętych na tym etapie prac jest przygotowywanie, na podstawie ankiet uzyskanych od interesariuszy, analizy rynku dotyczącej zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która będzie podstawą do opracowania podręcznika zawierającego rekomendacje dla producentów oraz przetwórców. Ponadto przygotowywany jest konkurs dla młodzieży ze szkół podstawowych w ramach akcji pilotażowej WEEE lives. Będzie on polegał na zbiórce jak największej ilości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nadającego się do ponownego użycia, zgodnie z zasadą REUSE, czyli jak najpóźniejszym uznaniu produktu za odpad. W ramach konkursu organizowana będzie również kampania edukacyjna mająca na celu podniesienie świadomości ekologicznej uczennic i uczniów. W konkursie będą rywalizować poszczególne klasy z lubelskich szkół podstawowych oraz szkoła w Rogaskiej Slatinie (Słowenia) i Pradze (Czechy).

Przypomnijmy, że Miasto Lublin we wrześniu 2023 roku przystąpiło do międzynarodowego projektu partnerskiego pn. „Projektowanie i testowanie zasad ograniczania, naprawy, odzysku i ponownego wykorzystania odpadów z urządzeń elektrycznych, sprzętu elektronicznego zawierającego również tworzywa sztuczne w Europie Środkowej” realizowanego w ramach Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027. Liderem projektu jest Politechnika Praska, zaś pozostałymi partnerami Miasto Gdańsk i powiat Bielski oraz samorządy i środowiska naukowe z Włoch, Słowenii, Chorwacji, Słowacji i Austrii. Celem projektu jest wdrożenie lepszych lokalnie i regionalnie modeli zarządzania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) uwzględniając główne zalecenia z unijnego Planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym.

 

 

Źródło: Urząd Miasta Lublin

Autor:MK
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
23/07/2024
temperature icon 26°C
zachmurzenie duże
Humidity 72 %
Pressure 1015 hPa
Wind 19 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top