Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał dziś ostrzeżenia drugiego stopnia dla województwa lubelskiego w związku z prognozowanymi burzami i upałami. Mieszkańcy regionu powinni zachować szczególną ostrożność i przygotować się na możliwe trudne warunki pogodowe.


Burze 2 stopnia

Meteorolodzy przewidują intensywne burze, które mogą wystąpić na terenie całego województwa. Burze te będą charakteryzować się silnym wiatrem, dochodzącym do 90 km/h, intensywnymi opadami deszczu, a miejscami również gradobiciem. Mogą wystąpić także lokalne podtopienia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą powodować znaczne straty materialne i stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Upały 2 stopnia

Równocześnie IMGW ostrzega przed upałami, które będą miały miejsce na terenie województwa lubelskiego. Temperatury mogą sięgać nawet 35°C, co stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla osób starszych, dzieci oraz osób z chorobami przewlekłymi. Zaleca się unikanie przebywania na słońcu w godzinach południowych, picie dużej ilości wody oraz korzystanie z klimatyzowanych pomieszczeń.
Zalecenia dla mieszkańców

W związku z wydanymi ostrzeżeniami, mieszkańcy powinni podjąć następujące środki ostrożności:

Podczas burz: unikać otwartych przestrzeni, nie parkować samochodów pod drzewami ani słupami energetycznymi, a także zabezpieczyć wszystkie luźne przedmioty na balkonach i podwórkach.
Podczas upałów: pić dużo wody, nosić lekką i przewiewną odzież, unikać wysiłku fizycznego w najgorętszych godzinach dnia, a także regularnie sprawdzać stan zdrowia osób narażonych na skutki wysokich temperatur.

Władze wojewódzkie apelują do mieszkańców o śledzenie komunikatów pogodowych oraz stosowanie się do zaleceń służb ratunkowych. Bieżące informacje na temat warunków pogodowych można znaleźć na stronie internetowej IMGW oraz w lokalnych mediach.

Autor:MK
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
23/07/2024
temperature icon 25°C
zachmurzenie duże
Humidity 71 %
Pressure 1015 hPa
Wind 29 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top